Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Tadeusz Różewicz „Drewno” - interpretacja i analiza wiersza

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

„Drewno” Tadeusza Różewicza to krótki wiersz, który umieszczony został w tomie „Poemat otwarty” (1956). Utwór, co u tego poety zdarza się nieczęsto, podejmuje tematykę religijną, a punktem wyjścia do rozważań staje się średniowieczne misterium.

Podmiot liryczny wydobywa z całej męki Chrystusa jej najważniejszy etap – drogę krzyżową. Być może inspiracją była dla niego któraś z rzeźb przedstawiających umęczonego Jezusa, ponieważ jego postać w wierszu jest drewniana. Zbawiciel idzie na czworakach (zapewne jest to nawiązanie do jednego z upadków), cały jest w czerwonych drzazgach. To przejmujący obraz cierpienia, którego zadaniem było zbawienie człowieka.

W trzeciej strofie podmiot liryczny zamieszcza bardzo mocny opis męki Jezusa. Przedstawia go w ten sposób: „w cierniowej obroży / z opuszczoną głową / zbitego psa”. Zbawiciel nie jest już królem, jawi się bardziej jako poddany ludzi, którzy nałożyli mu obrożę (nawiązanie do cierniowej korony). „Opuszczona głowa zbitego psa” podkreśla wielkość cierpienia Syna Bożego. Cały utwór zakończony zostaje jednym wersem, w którym podmiot liryczny mówi: „jak to drewno łaknie”.

Wiersz...

Podobne wypracowania