Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Jan Kochanowski „Do snu” - interpretacja i analiza fraszki

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

„Do snu” to niedługa fraszka autorstwa Jana Kochanowskiego pochodząca z „Ksiąg wtórych” czarnoleskiego poety. Głównym „bohaterem” utworu jest tytułowy sen. Podmiot liryczny zwraca się właśnie do niego. Poeta kreuje tutaj wizję snu jako rodzaj śmierci, symbol śmierci. Można powiedzieć stan ducha, w którym znajduje się ciało podczas marzeń sennych jest bardzo podobny do stanu śmierci. Sen „uczy umierać człowieka”, a więc poprzez doświadczenie snu mamy możliwość poznania, jak to jest tracić życie, bo śmierć jest niezwykle podobna do zasypiania.

Jan Kochanowski wskazuje również na to, że dusza człowieka w czasie sennego odpoczynku, wędruje, a człowiek powinien jej na to pozwolić, bo sam nie potrafi tego, co ona:
„A dusza sobie niech pobuja mało!
Chce li, gdzie jasny dzień wychodzi z morza,
Chce li, gdzie wieczór gaśnie pozna zorza”.

Podróżuje ona wszędzie, gdzie się tylko da. Wędruje wokół gór, nad morzem, po niebie. Cieszy się widokiem gwiazd wieczorem, widzi lód i śnieg. Dodatkowo ogląda nastanie dnia - zmierzch nocy oraz świt dnia. Doświadcza wielu nowych wrażeń i się nimi cieszy, raduje. Dusza ludzka spełnia wszystkie swoje marzenia,...

Podobne wypracowania