Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Jan Kochanowski „Z Anakreonta” - interpretacja i analiza fraszki

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Fraszki Kochanowskiego cechują się rozmaitą tematyką. Niektóre opowiadają o kwestiach politycznych, stanowią satyrę na obyczajowość, bądź poruszają zagadnienia związane z uczuciami. Właśnie do tych ostatnich zalicza się omawiana fraszka pt.: „Z Anakreonta”.

Tytułowy Anakreont był greckim poetą sławiącym w swoich wierszach uciechy, wino i śpiew. Od jego nazwiska pochodzi gatunek poetycki nazywany anakreontykiem. Najczęściej opowiada on o sprawach związanych z miłością i romansami, ma charakter żartobliwy lub prześmiewczy. Oprócz Jana Kochanowskiego anakreontyki pisali tacy twórcy jak, rosyjski poeta, Aleksander Puszkin czy Jan Andrzej Morsztyn.

Ośmiowersowa fraszka rzeczywiście porusza tematykę miłosną. Rozpoczyna się od antytezy: „Ciężko, kto nie miłuje, ciężko, kto miłuje (...)” zakończonej pomysłową puentą „Najciężej, kto miłując łaski nie zyskuje”. Już w tym miejscu dochodzimy do wniosku, że jakiekolwiek zaangażowanie uczuciowe nie prowadzi do niczego dobrego. Zarówno całkowita niezależność uczuciowa, jak i miłość spełniona przynoszą troski i niepewności. Jednak w najtrudniejszej sytuacji znajdują się ci, którzy nie mogą liczyć na odwzajemnienie uczucia.

W dalszych wersach Kochanowski...

Podobne wypracowania