Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Antoni Czechow „Romans z kontrabasem” - interpretacja, opracowanie opowiadania

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

„Romans z kontrabasem” jest jednym z opowiadań Czechowa. Przedstawia historię młodego kontrabasisty Smyczkowa, który w drodze na bal u księcia Bibułowa, gdzie miał uświetniać wieczór muzyką, postanawia wykąpać się w rzece. Pech sprawia, że podczas gdy on przygląda się wędkującej na brzegu dziewczynie (w rzeczywistości córce księcia, na zaręczynach której miał grać), jego ubranie zostaje skradzione. Zrozpaczony zaistniałą sytuacją Smyczkow, udaje się pod mostek nieopodal, by tam przeczekać do zmierzchu, a potem niepostrzeżenie przemieścić się w stronę najbliższej chaty i tam pożyczyć coś do ubrania.

W tym samym czasie podobny los spotyka księżniczkę, która zmuszona jest wskoczyć do rzeki w celu uwolnienia zahaczonego spławika (gdzie tak naprawdę romantyk Smyczkow przywiązał bukiet kwiatów), również traci ubranie i – podobnie jak młodzieniec – trafia pod mostek. Autor podkreśla wyraźnie, iż jego zamiarem było rozwinięcie znajomości tej dwójki, jednak efekty tego działania prowadzą do niezbyt szczęśliwego zakończenia „romansu”. Próżny Smyczkow, żyjący w wyimaginowanym świecie swojej wyobraźni, poczuwa się do odpowiedzialności zaopiekowania się młodą dziewczyną, postanawia więc...

Podobne wypracowania