Motyw małżeństwa w literaturze - opracowanie
JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!
- 4914 wypracowanie - Język polski
- 1594 wypracowanie - WOS
- 2021 wypracowanie - Historia
- 787 wypracowanie - Religia
- 528 wypracowanie - Język angielski
- 58 wypracowanie - Język niemiecki
Historie małżeńskie zawarte w wielu utworach literackich różnych epok dają nam ciekawą perspektywę spojrzenia na instytucję małżeństwa w ogóle. Różne podejście autorów do tego problemu przedstawia bogaty wachlarz możliwości opisania go i analizowania z wielu stron.
Pierwszą parą, która narzuca się jako przykład przedstawienia małżeństwa (krótkiego, ale jednak o wielkim znaczeniu) są Romeo i Julia. Ci młodzi, nieszczęśliwie zakochani, gdyż ich rody żyją w konflikcie, postanawiają pobrać się za wszelką cenę, choćby ten czyn miał zostać potępiony i nie spotkał się ze zrozumieniem ze strony ich rodziców. Postanawiają więc zrobić to w tajemnicy przed wszystkimi. Mamy tutaj przykład pięknej, czystej miłości, niestety tragicznej w skutkach. Romeo i Julia nie zdążyli nacieszyć się życiem w małżeństwie, los i przypadek zdecydowały o ich przyszłości inaczej.
Będąc przy Szekspirze, warto również wspomnieć o małżeństwie Makbeta i Lady Makbet. Tutaj natomiast widzimy, jaką dominację nad własnym mężem posiada ta władcza kobieta, zdawać by się mogło, że w ich związku to ona jest mężczyzną, podejmuje bowiem decyzje wymagające zimnej krwi i chłodnego działania. W ich przypadku miłość schodzi na dalszy plan, liczy się dążenie do władzy i realizację tego celu Lady Makbet stawia na pierwszym miejscu, podporządkowując jej również swojego niezdecydowanego i nieco tchórzliwego małżonka.
Gertruda i Klaudiusz z „Hamleta” stanowią przykład pewnego rodzaju toksycznej miłości małżeńskiej. Jak wiadomo, Klaudiusz był bratem tragicznie zmarłego męża Gertrudy i ojca Hamleta, jak się później okazało zabitego właśnie z jego ręki. Ciekawym i zarazem przerażającym aspektem jest fakt, że Gertruda nie czekała długo po śmierci męża na wydanie się za jego brata, co Hamlet wypomina jej w scenie rozmowy w sypialni matki.
Po małżeństwach posiadających w sobie mroczne tajemnice, rozlew krwi i nieszczęścia, przychodzi pora na nieco inny rodzaj małżeńskiej miłości. Mam na myśli Borynę i Jagnę z „Chłopów”. Małżeństwo z rozsądku, w którym brak miłosnych uniesień, zapewnione jest jednak przywiązanie do drugiej osoby. Dojrzały już Boryna, właściciel ziemi, mogący zapewnić młodej dziewczynie dobrobyt i Jagna, która nie ma wielkiego wyboru i zgadza się na ślub, by zapewnić sobie godną przyszłość i spokojną starość. Modelowe wiejskie małżeństwo, spokojne i stateczne, przeplatane codzienną pracą, niedzielnym wyjściem do kościoła i hołdowaniu tradycjom.
Wzorowy przykład małżeńskiej miłości przedstawiają natomiast głowni bohaterowie „Kamizelki”. Miłość każe obojgu okłamywać się nawzajem, by oszczędzić sobie wzajemnego cierpienia. Oboje doskonale wiedzą, że mąż jest chory i że wkrótce umrze, panuje jednak między nimi zmowa milczenia, nie chcą przyznać się przed sobą nawzajem, że panicznie boją się tego dnia. Jest to bardzo piękny przykład małżeńskiej miłości, oddania, przywiązania i troski.
Ciekawe studium na temat małżeństwa pokazuje też utwór „Cudzoziemka”. Tak naprawdę dotyczy on głównej bohaterki, kobiety żyjącej w świecie własnych niezaspokojonych ambicji, wspomnień, dla której małżeństwo było również pewnego rodzaju ucieczką od samotności oraz zgodą na jaką taką normalność i stabilizację. Nie ma w tym miejsca na uczucie, przynajmniej z jej strony.
Wszystkie te przykłady ukazują nam, w jak bogaty i różnorodny sposób można przedstawić instytucję małżeństwa i związane z nim działania i zachowania, a także bogactwo charakterów postaci.
Podobne wypracowania do Motyw małżeństwa w literaturze - opracowanie
- Zbigniew Herbert - biografia, życiorys
- Włodzimierz Odojewski - biografia, życiorys
- Biblia - Listy Apostolskie - geneza, interpretacja
- Antoni Czechow „Romans z kontrabasem” - interpretacja, opracowanie opowiadania
- Sarmata - cechy dobre i złe szlachcica sarmaty na przykładzie duchowej przemiany Jacka Soplicy. „Pan Tadeusz” Adam Mickiewicz
- Fiodor Dostojewski „Bracia Karamazow” - charakterystyka porównawcza braci Karamazow
- Franciszek Karpiński „Pieśń o narodzeniu Pańskim” - interpretacja i analiza utworu
- Jan Kochanowski „Pieśń o cnocie” - interpretacja i analiza wiersza
- Molier „Skąpiec” - motyw pieniędzy w „Skąpcu” Moliera. Opracowanie
- Gabriela Zapolska „Moralność Pani Dulskiej” - problematyka i symbolika dramatu
- Zofia Nałkowska „Medaliony” - bohaterowie. Charakterystyka postaci z opowiadań Nałkowskiej
- Władysław Reymont „Ziemia Obiecana” - opracowanie
- Kazimierz Przerwa-Tetmajer „Lubię, kiedy kobieta...” - opracowanie, interpretacja, analiza erotyku
- Obraz miłości romantycznej w oparciu o „Śluby panieńskie” Aleksander Fredro oraz „Cierpienia młodego Wertera” Johann Wolfgang Goethe
- Św. Łukasz Ewangelista - życiorys
- Stanisław Ignacy Witkiewicz „Matka” - recenzja dramatu
- Guy de Maupassant „Baryłeczka” - opracowanie ogólne
- Henryk Sienkiewicz „Potop” - charakterystyka Janusza Radziwiłła
- Stanisław Przybyszewski „Śnieg” - opracowanie utworu
- Julian Tuwim „Janowi Kochanowskiemu” - interpretacja i analiza wiersza