Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Ryszard Kapuściński „Cesarz” - Hajle Sellasje. Charakterystyka

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Hajle Sellasje był cesarzem i władcą Etiopii, państwa w Afryce środkowo-wschodniej, sąsiadującego między innymi z Somalią. Epoce panowania cesarza poświęcona jest książka Ryszarda Kapuścińskiego, polskiego reportażysty i dziennikarza, który spędził w Afryce kilkanaście lat, był także w Etiopii. Kapuściński opisuje model władzy Sellasje i czasy jego panowania przy pomocy relacji byłych dostojników pałacowych i urzędników. Nie ma w książce wypowiedzi samego Sellasje – w czasach kiedy Kapuściński był w Etiopii, władca przebywał w areszcie domowym, a wkrótce potem zmarł. Inne źródła podają, że cesarz został zamordowany krótko po tym, jak utracił władzę.

Hajle Sellasje to mężczyzna niewielkiego wzrostu, szczupły, z wielkimi, przenikliwymi oczami. Nie ma wykształcenia, nie skończył żadnych szkół, nie umie pisać ani czytać. Sellasje był synem gubernatora jednej z prowincji, po raz pierwszy objął władzę w 1930 roku, w wieku trzydziestu ośmiu lat. Pięć lat później utracił tron, po zajęciu Etiopii przez armię Włoch. W 1941 roku Włosi zostali wyparci z Etiopii przez wojska alianckie, od tej daty rozpoczyna się okres ponownego panowania cesarza, nieprzerwany aż do rewolucji w 1974 roku.

Charakterystykę Hajle Sellasje...

Podobne wypracowania