Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Doris Lessing - biografia, życiorys

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Najstarsza z obecnie żyjących Noblistów przychodzi na świat w Persji (obecnie tereny Iranu) jako córka brytyjskich migrantów. Ojciec, piastujący dotąd stanowisko urzędnicze w Imperial Bank of Persia, licząc na polepszenie sytuacji materialnej rodziny, decyduje się, nie bez nacisku ze strony żony, w 1925 r. na założenie farmy kukurydzy i osiedlenie w jednej z brytyjskich kolonii na terenach dzisiejszego Zimbabwe. Beztroskie dzieciństwo w afrykańskim buszu zostaje przerwane z momentem posłania Doris do szkoły klasztornej. Pielęgnująca tradycyjne, surowe metody wychowawcze matka, z zawodu pielęgniarka, żądała, aby dziewczynka otrzymała edukację godną młodych dam. Potem kontynuuje przez krótki czas naukę w Salisbury. Straszona najpierw wizjami ognia piekielnego Doris, a potem wyrzucona ze szkoły w wieku 13 lat kończy formalny etap nauki.

Jak sama później przyzna, pisanie nie było jej pomysłem na życie. Stało się raczej antidotum na nieszczęśliwe lata wczesnej młodości, było urzekającą furtką do świata, gdzie wszystko jest możliwe, podatne kreowaniu naszej woli. Chcąc wyzwolić się spod apodyktycznej kurateli matki, w wieku 15 lat opuszcza dom i rozpoczyna pracę jako pomoc pielęgniarska. Bardzo dużo czyta. Wśród jej lektur z tego okresu...

Podobne wypracowania