Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Kult woli, rozumu oraz odwagi w „Cydzie” Pierra Corneille'a

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

„Cyd” Pierra Corneille`a to tragikomedia, opowiadająca o miłości i honorze w czasach średniowiecznej Hiszpanii. Główni bohaterowie, Rodryg oraz Chimena kochają się, ale na przeszkodzie ich miłości staje zły los. Między ich ojcami wybucha spór, a ojciec Rodryga Diego chce, by syn pomścił zniewagę, jaka go dotknęła ze strony rodzica Chimeny. Rodryg zabija w pojedynku ojca ukochanej, Gomesa, za co zostaje wyklęty, a Chimena prosi króla, by ścigał Rodryga i ukarał co za popełnienie zbrodni.

Wydaje się, że tak głęboki konflikt zniszczy miłość zakochanych. Na szczęście, są oni idealnymi przedstawicielami klas społecznych, jakie reprezentują. Rodryg jest rycerzem, dlatego jest odważny aż do szaleństwa, ma silną wolę, a poza uczuciem, kieruje się także rozumem. Kiedy ojciec każe mu stanąć do pojedynku z Gomesem, Rodryg wie, że nie ma wyboru. Ucisza własne serce, świadomy tego, co się stanie, jeśli zabije przeciwnika. Z drugiej strony, musi ratować ojcowski i rodzinny honor. Rodryg zostaje wplątany w sytuację, z której nie ma dobrego wyjścia. Dlatego po zabiciu Gomesa idzie do pokoju Chimeny i mówi ukochanej o tym, co się właśnie wydarzyło. Pragnie, by wyznaczyła mu karę, a także - tego już nie mówi, ale jego zachowanie ma zostać...

Podobne wypracowania