Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Wolter „Kandyd, czyli optymizm” - geneza utworu

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Kilka czynników różnej natury złożyło się na powstanie jednej z najsłynniejszej powiastki filozoficznej, jaką jest „Kandyd” Woltera. Z jednej strony, utwór powstał jako odpowiedź na katastrofę, jaka zdarzyła się w Lizbonie w 1755 roku. Było to wielkie trzęsienie ziemi połączone z tsunami, które pochłonęło setki tysięcy ofiar.

Panujący w XVIII wieku pogląd dotyczący teodycei, a więc usprawiedliwiania Boga z istniejącego na świecie zła, zaczął się chwiać w swoich posadach. Filozofowie do tej pory myśleli bowiem, że zło zawsze ma jakieś uzasadnienie i służy budowaniu dobra. Teraz jednak zaczynali się zastanawiać nad słusznością tej racji, a teoria Leibniza o uważaniu Ziemi jako „najlepszego ze światów”, nie przemawiała już do przekonania. Także Wolter odrzucał ten światopogląd ,a „Kandyd” jest literackim obliczem owej zmiany.

Bezpośrednim impulsem, który skłonił Woltera do napisania dziełka był natomiast „List do Opatrzności” autorstwa Jana Jakuba Rousseau. Filozof wystosował go do Woltera jako odpowiedź na wcześniejszą jego pracę pt. „Poemat o zniszczeniu Lizbony”. „List…” stanowił obronę poglądu, iż Opatrznośc istnieje, a który to pogląd...

Podobne wypracowania