Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Joanna Chmielewska - biografia, życiorys

Irena Kühn urodziła się 2 kwietnia 1932 roku w Warszawie. Jako pisarka znana jest pod pseudonimem Joanna Chmielewska. Z wykształcenia jest architektem, praktykowała wyuczony zawód. Jako inżynier architektury współpracowała z Samodzielną Pracownią Architektoniczno-Budowlaną „Blok”, Biurem Projektów „Stolica”, a także z Energoprojektem. Potrafiła połączyć zamiłowanie do projektowania wnętrz z pasją pisarską. Efektem tego zabiegu było publikowanie w czasopiśmie „Kultura i Sztuka” tekstów dotyczących aranżacji wnętrz.

Wydawać się może, iż zwyciężyła pasja do tworzenia powieści. Od roku 1964, kiedy to ukazała się pierwsza powieść Chmielewskiej pt.: „Klin”, autorka publikuje nieprzerwanie. Pisze kryminały, powieści dla dorosłych, dzieci i młodzieży. Obecnie jest najpopularniejszą polską pisarką, której książki sprzedają się w ogromnych nakładach, przekraczających sześć milionów.

Jeśli chodzi o życie rodzinne autorki, ma ona dwóch synów, Jerzego i Roberta. Z mężem rozwiodła się na początku kariery literackiej. Był to również impuls do przybrania pseudonimu „Joanna Chmielewska”. Autorka „Lesia” pytana o powód owej zmiany, tłumaczy, iż zrobiła to dla swego męża. Uważał on bowiem, że twórczość Ireny Kühn jest niskiego sortu. Ona zaś postanowiła „nie urągać” jego godności i dzieła swe podpisywać właśnie jako „Joanna Chmielewska”.

W jej życiu, wypełnionym pracą literacką, nie ma miejsca na ekscesy czy kontrowersje. Literatura pochłania Chmielewską bez reszty. Jest osobą pogodną, lubiącą konne wyścigi. Mimo swego wieku, siedemdziesięciu pięciu lat, nadal pisze. „Pisze” to w jej przypadku mało powiedziane – tworzy literaturę, w której zaczytują się pokolenia Polaków. Jej dzieła w bardzo krótkim czasie doczekały się już ekranizacji. Mowa tu między innymi o „Lekarstwie na miłość” na podstawie „Klina”, „Kim jesteś kochanie” zainspirowanym „Romansem wszech czasów” czy „Skradzionej kolekcji” w oparciu o „Upiornego legata”.

Dlaczego architektka zaczął pisać? Chmielewska daje prostą odpowiedź. Mówi, iż nigdy nie zaprojektowałaby żadnej wspaniałej budowli, dlatego też postanowiła spełniać się na gruncie literatury. Jak widać – podjęła słuszną decyzję. Jej twórczość zachwyca nie tylko rodaków, ale również naszych wschodnich sąsiadów. Tam również pojawiają się ekranizacje jej książek, a nakład wydawanych pozycji sięga kilku milinów egzemplarzy. Nie tylko Europa środkowa i wschodnia zaczytuje się książkami Chmielewskiej. Przetłumaczone one zostały na ponad sto innych języków. Świadczy to o kunszcie i popularności autorki na całym świecie.

Podobne wypracowania do Joanna Chmielewska - biografia, życiorys