Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Opis bitwy - Opis bitwy o Plac Broni na podstawie książki Ferenca Molnara

Wielka bitwa o Plac Broni rozegrała się w piękny, słoneczny dzień. Chłopcy pod wodzą Janosza Boki zajęli ustalone pozycje – niektórzy z nich umacniali fortece, inni zajęli się produkcją bomb z błota i piachu. Kilku wartowników siedziało na pobliskim płocie, by móc już z daleka dojrzeć zbliżające się oddziały wroga i w porę ostrzec swoich.

Około godziny drugiej po południu Boka przy pomocy swego adiutanta Kolnaya zarządził ostateczny przegląd wojska. Później zajął miejsce dowódcy na dachu budki stróża, by stamtąd przez lornetkę obserwować przebieg wypadków.

Nadejście „Czerwonych Koszul” oznajmił dźwięk trąbki. Bitwa rozpoczęła się.

Wróg podzielił swoje siły na dwie grupy. Pierwsza uderzyła od ulicy Marii, dowodzona była przez starszego z braci Pastorów. Część chłopców z Placu Broni wyszła im naprzeciw, lecz po chwili zgodnie z planem Boki walczący udali, że uciekają przed napastnikami. „Czerwone Koszule” ruszyły za nimi w pościg, lecz tamci ukryli się w wozowni i w budce stróża – Słowaka.

Boka wydał komendę do ataku. Ukryci w fortecach chłopcy zaczęli bombardować wrogów błotem, reszta sił czekała na kolejne rozkazy. „Czerwone...

Podobne wypracowania