Ferenc Molnar „Chłopcy z Placu Broni” - opisz główne wątki powieści
JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!
- 4914 wypracowanie - Język polski
- 1594 wypracowanie - WOS
- 2021 wypracowanie - Historia
- 787 wypracowanie - Religia
- 528 wypracowanie - Język angielski
- 58 wypracowanie - Język niemiecki
Powieść Ferenca Molnara zaprowadza czytelnika w świat pełen fantazji, który obraca się wokół kilku najważniejszych wartości - honoru, odwagi, lojalności i poświęceniu, a także przyjaźni. To wszystko i o wiele więcej sprawia, że utwór Molnara czytamy z zapartym tchem od deski do deski.
Wśród najważniejszych wątków poruszanych w książce Ferenca Molnara jest oczywiście nieustanna bitwa dwóch wrogich sobie grup chłopców - Czerwonych Koszul oraz Chłopców z Placu Broni o tytułowy Plac Broni. Jest to miejsce szczególne dla wszystkich, bo nie jest to jedynie miejsce ich codziennych spotkań, ale i zabaw i przede wszystkim walki. Dla dzieci ten plac to ojczyzna, kraj, który koniecznie trzeba ochraniać przed napaścią atakiem wrogich wojsk.
„Czy można było znaleźć piękniejsze miejsce do zabaw? Dla nas, chłopców z miasta, było to coś wspaniałego! Nie potrafiliśmy wyobrazić sobie bardziej indiańskiego, piękniejszego i rozleglejszego placu, który by tak doskonale zastępował amerykańską prerię. A położony na tyłach skład drzewa stawał się wszystkim tym, czego akurat potrzebowaliśmy. Bywał więc miasteczkiem na Dzikim Zachodzie, puszczą, górami skalistymi pełnymi kanionów, słowem tym, czym go w danej chwili mianowano. I nie myślcie, że był to wystawiony na ataki, bezbronny plac! Przeciwnie był to Plac Broni!”
Podstawowym zadaniem chłopców z Placu Broni była obrona tego miejsca przed Czerwonymi Koszulami. Na czele obrońców stał Boka - rozsądny dowódca, generał (używali stopni wojskowych). Przywódcą przeciwników był Feri. Zasadniczym wątkiem w książce Molnara są zasady, na jakich żyją chłopcy konkurencyjnych obozowisk podczas przebywania swoich kwaterach. Są zdyscyplinowani, przeszli musztrę - wiedzą, co czeka ich za sprzeciwianie się rozkazom przewodniczącego - wpisane do księgi na czarnej liście. Za zasługi są nagrody.
Innym ważnym wątkiem poruszanym w powieści jest poruszająca historia małego Nemeczka - jasnowłosego chłopczyka, który jako jedyny na placu pozostał szeregowym. Od początku wykazuje się on niemal szaleńczą odwagą. Podsłuchuje w Ogrodzie Botanicznym rozmowy Feriego ze zdrajcą z Placu Broni - Gerebem i śmiało występuje przeciw niemu, chociaż wie, że nie ma szansy niczego zdziałać, bo jest sam, słabszy i na pewno nie zdoła się obronić.
Feri, dowódca Czerwonych Koszul jest pod wrażeniem postawy Nemeczka i chce go do siebie przyjąć, ale ten się nie zgadza, woli śmierć niż zdradę. Feri każe go wykąpać w wodzie, dlatego też Nemeczek wkrótce potem zaczyna chorować. Przeziębia się do tego stopnia, że umiera, zdążywszy wcześniej pobić samego dowódcę przeciwników - Feriego i to podczas bitwy o ojczyznę - o ukochany Plac Broni. Nie doczekał już wiadomości, że kraj, którego ochraniał zemścił się niewiernością - nazajutrz Boka dowiedział się, że Plac Broni oddano pod budowę.
Ważnym wątkiem książki Molnara jest również historia Związku Kitowców oraz wątek wrogości pomiędzy prezesem Kolnayem a członkiem zebrania - Barabaszem. Główny spór toczą o to, że Kolna jako prezes Związku Kitowców dopuścił się zaniedbania swoich obowiązków z powodu nie żucia kitu, co spowodowało, że kit zasechł i nie nadawał się już do ugniatania. Ten występek sprawił, że prezes został ukarany w sposób natychmiastowy wpisem do księgi na czarną listę. Zarówno Barabasz jak i Kolna godzą się dopiero po śmierci Nemeczka - w symbolicznym miejscu - tam, gdzie Nemeczek pokonał ich wspólnego wroga Feriego.
Książka Ferenca Molnara pod tytułem „Chłopcy z Placu Broni” to wspaniała opowieść o odwadze, poświęceniu i przyjaźni. Poruszane są tu wątki niezwykle ważne, takie jak obrona „małej ojczyzny”, potrzeba akceptacji wśród innych, przyjaźń ponad podziałami, walka o własne ja.
Podobne wypracowania do Ferenc Molnar „Chłopcy z Placu Broni” - opisz główne wątki powieści
- Dorota Terakowska „Tam, gdzie spadają anioły” - recenzja powieści
- Joseph Conrad „Jądro ciemności” - charakterystyka Kurtza
- Adam Mickiewicz „Grażyna” - charakterystyka Litawora
- Kordian jako nowy typ bohatera romantycznego. Scharakteryzuj
- Groteska - groteska w literaturze - wyjaśnij pojęcie i rozwiń temat posługując się przykładami
- Julian Tuwim „Do krytyków” - interpretacja i analiza wiersza
- Motyw kobiety nieszczęśliwej w literaturze - opracowanie
- Zbigniew Herbert „Pan Cogito obserwuje w lustrze swoją twarz” - interpretacja i analiza wiersza
- Julian Ursyn Niemcewicz „Powrót posła” - Podkomorzy i Starosta Gadulski - charakterystyka porównawcza
- Jonathan Swift „Podróże Guliwera” - motyw utopii - opracowanie
- Seweryn Goszczyński - biografia, życiorys
- Roman Pisarski „O psie, który jeździł koleją” - streszczenie skrótowe
- Adam Mickiewicz „Pan Tadeusz” - charakterystyka Jacka Soplicy (Księdza Robaka)
- Wzorce osobowe renesansu – wyjaśnienie i przykłady dzieł
- Ignacy Krasicki „Marnotrawstwo” - opracowanie, interpretacja satyry
- Fircyk oświeceniowy a fircyk współczesny - kreacja postaci - porównanie
- Julian Tuwim „Prośba o piosenkę” - interpretacja i analiza wiersza
- Sławomir Mrożek „Szuler” - opowiadanie Mrożka jako tekst o wierze i życiu? - Rozprawka
- Antoni Słonimski - wiersze, utwory. Charakterystyka twórczości Antoniego Słonimskiego
- Czy ojca Goriot można nazwać bohaterem tragicznym? - rozwiń temat na podstawie utworu Balzaca