Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Ferenc Molnar „Chłopcy z Placu Broni” - opisz główne wątki powieści

Powieść Ferenca Molnara zaprowadza czytelnika w świat pełen fantazji, który obraca się wokół kilku najważniejszych wartości - honoru, odwagi, lojalności i poświęceniu, a także  przyjaźni. To wszystko i o wiele więcej sprawia, że utwór Molnara czytamy z zapartym tchem od deski do deski.

Wśród najważniejszych wątków poruszanych w książce Ferenca Molnara jest oczywiście nieustanna bitwa dwóch wrogich sobie grup chłopców - Czerwonych Koszul oraz Chłopców z Placu Broni o tytułowy Plac Broni. Jest to miejsce szczególne dla wszystkich, bo nie jest to jedynie miejsce ich codziennych spotkań, ale i zabaw i przede wszystkim walki. Dla dzieci ten plac to ojczyzna, kraj, który koniecznie trzeba ochraniać przed napaścią atakiem wrogich wojsk.

„Czy można było znaleźć piękniejsze miejsce do zabaw? Dla nas, chłopców z miasta, było to coś wspaniałego! Nie potrafiliśmy wyobrazić sobie bardziej indiańskiego, piękniejszego i rozleglejszego placu, który by tak doskonale zastępował amerykańską prerię. A położony na tyłach skład drzewa stawał się wszystkim tym, czego akurat potrzebowaliśmy. Bywał więc miasteczkiem na Dzikim Zachodzie, puszczą, górami skalistymi pełnymi kanionów, słowem tym, czym go w danej chwili mianowano. I nie myślcie, że był to wystawiony na ataki, bezbronny plac! Przeciwnie był to Plac Broni!”

Podstawowym zadaniem chłopców z Placu Broni była obrona tego miejsca przed Czerwonymi Koszulami. Na czele obrońców stał Boka - rozsądny dowódca, generał (używali stopni wojskowych). Przywódcą przeciwników był Feri. Zasadniczym wątkiem w książce Molnara są zasady, na jakich żyją chłopcy konkurencyjnych obozowisk podczas przebywania swoich kwaterach. Są zdyscyplinowani, przeszli musztrę - wiedzą, co czeka ich za sprzeciwianie się rozkazom przewodniczącego - wpisane do księgi na czarnej liście. Za zasługi są nagrody.

Innym ważnym wątkiem poruszanym w powieści jest poruszająca historia małego Nemeczka - jasnowłosego chłopczyka, który jako jedyny na placu pozostał szeregowym. Od początku wykazuje się on niemal szaleńczą odwagą. Podsłuchuje w Ogrodzie Botanicznym rozmowy Feriego ze zdrajcą z Placu Broni - Gerebem i śmiało występuje przeciw niemu, chociaż wie, że nie ma szansy niczego zdziałać, bo jest sam, słabszy i na pewno nie zdoła się obronić.

Feri, dowódca Czerwonych Koszul jest pod wrażeniem postawy Nemeczka i chce go do siebie przyjąć, ale ten się nie zgadza, woli śmierć niż zdradę. Feri każe go wykąpać w wodzie, dlatego też Nemeczek wkrótce potem zaczyna chorować. Przeziębia się do tego stopnia, że umiera, zdążywszy wcześniej pobić samego dowódcę przeciwników - Feriego i to podczas bitwy o ojczyznę - o ukochany Plac Broni. Nie doczekał już wiadomości, że kraj, którego ochraniał zemścił się niewiernością - nazajutrz Boka dowiedział się, że Plac Broni oddano pod budowę.

Ważnym wątkiem książki Molnara jest również historia Związku Kitowców oraz wątek wrogości pomiędzy prezesem Kolnayem a członkiem zebrania - Barabaszem. Główny spór toczą o to, że Kolna jako prezes Związku Kitowców dopuścił się zaniedbania swoich obowiązków z powodu nie żucia kitu, co spowodowało, że kit zasechł i nie nadawał się już do ugniatania. Ten występek sprawił, że prezes został ukarany w sposób natychmiastowy wpisem do księgi na czarną listę. Zarówno Barabasz jak i Kolna godzą się dopiero po śmierci Nemeczka - w symbolicznym miejscu - tam, gdzie Nemeczek pokonał ich wspólnego wroga Feriego.  

Książka Ferenca Molnara pod tytułem „Chłopcy z Placu Broni” to wspaniała opowieść o odwadze, poświęceniu i przyjaźni. Poruszane są tu wątki niezwykle ważne, takie jak obrona „małej ojczyzny”, potrzeba akceptacji wśród innych, przyjaźń ponad podziałami, walka o własne ja.

Podobne wypracowania do Ferenc Molnar „Chłopcy z Placu Broni” - opisz główne wątki powieści