Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Adam Mickiewicz „Pan Tadeusz” - charakterystyka Jacka Soplicy (Księdza Robaka)

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Jacek Soplica to niewątpliwie najbardziej barwna postać „Pana Tadeusza”, uznawana na ogół za jednego z głównych bohaterów dzieła. Jest to postać złożona i dynamiczna, a jego przemiana jest obrazem przemiany romantycznego bohatera. Mickiewicz po latach rewiduje kreowany przez siebie model patrioty. Rzeczywistość zweryfikowała ideał samotnego indywidualisty – jego poświęcenie, choć wielkie, okazało się bezużyteczne. Dlatego poeta stwarza nowy model bohatera – skromnego, niemal anonimowego emisariusza, który działa na rzecz zmobilizowania wspólnych sił.

Jacka Soplicę poznajemy jako księdza Robaka, nieco tajemniczego bernardyna, z naciągniętym na twarz kapturem. Jego naznaczona bliznami twarz nie pasuje do mniszego habitu i zdradza, że w młodości prowadził burzliwe życie. Szczegóły z tego życia poznajemy w retrospekcjach, głównie podczas spowiedzi księdza. Jacek Soplica w młodości był porywczym, ale bardzo lubianym szlachcicem. Nie dysponował dużym majątkiem, ale jego charyzma zapewniła mu wielu zwolenników, popularny wśród miejscowej szlachty był naturalnym przywódcą. Słuchano go podczas sejmików, stawano za nim murem, gdy dochodziło do walki. Właśnie ta popularność sprawiła,...

Podobne wypracowania