Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Fircyk oświeceniowy a fircyk współczesny - kreacja postaci - porównanie

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Fircyk to tytułowy bohater komedii Franciszka Zabłockiego pt.: „Fircyk w zalotach”. Jak wskazuje samo imię,  fircyk to ktoś niepoważny, lekkoduch, żartowniś – bohater nie cieszy się dobrą opinią i poważaniem. Autor charakteryzuje go jako modnego kawalera, bywalca najlepszych salonów, zawsze elegancko ubranego i pachnącego. Fircyk jest utracjuszem i uwodzicielem, jego głównym zajęciem jest trwonienie majątku i robienie długów. Utrzymuje się z gry w karty na pieniądze, zazwyczaj wygrywa, choć czasem szczęście go opuszcza. Fircyk to człowiek próżny i lekkomyślny, rozkochuje w sobie i uwodzi kobiety, on sam żadnej z nich nie kocha. Bohater jest równocześnie człowiekiem inteligentnym i rozsądnym, umie orientować się w swoim położeniu, wie, na co może liczyć i czego się spodziewać. Fircyk nie jest marzycielem, ale osobą twardo stąpającą po ziemi.

Postać głównego bohatera wzorowana jest na popularnej w czasach oświecenia postaci modnego kawalera lub damy zafascynowanego zagranicznym stylem życia. Żelaznymi atrybutami takiej osoby były właśnie: stroje, zamiłowanie do hulanek, trwonienia pieniędzy i balów oraz niechęć do tego, co polskie i tradycyjne. W porównaniu z tym wzorcem postać Fircyka nie jest...

Podobne wypracowania