Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Adam Mickiewicz „Konrad Wallenrod” - opracowanie utworu

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

„Konrad Wallenrod” powstał w trakcie zesłania Adama Mickiewicza do Rosji w wyniku procesu, jaki władze carskie wytoczyły Towarzystwu Filomatów w 1823 roku. Dzieło zostało po raz pierwszy wydane w Petersburgu początkiem 1828 roku, stanowiąc w dorobku młodego wówczas twórcy drugą z kolei (po „Grażynie”) powieść poetycką zainspirowaną wydarzeniami historycznymi. Mickiewiczowi bardzo zależało na podkreśleniu owego historyzmu ze względu na obawy przed cenzurą, która musiała z pewnością dostrzegać bardzo wyraźne analogie pomiędzy podstępną walką Konrada z o wiele potężniejszym wrogiem a sytuacją samego poety-Polaka, wygnanego ze swojej ojczyzny i zdającego sobie sprawę, że otwartą walką jego naród nie będzie w stanie pokonać rosyjskiego imperium. Stąd też podtytuł dzieła – „Powieść historyczna z dziejów litewskich i pruskich” – osadza akcję dramatu w średniowiecznej Litwie, pozornie z dala od rzeczywistości XIX-wiecznej niewoli Polaków i walki z carskim uciemiężeniem.

Dzieło zostało opatrzone mottem zaczerpniętym z „Księcia” Niccolo Macchiavellego, mówiącym o dwóch rodzajach walki: kiedy jest to możliwe trzeba walczyć jak lew – odważnie i otwarcie –...

Podobne wypracowania