Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Opowiedz historię szpaka Mateusza. „Akademia Pana Kleksa” Jan Brzechwa

Szpak Mateusz przesiaduje w tylnej kieszeni surduta Pana Kleksa. Mimo że wygląda jak zwykły ptak, potrafi mówić, ale tylko końcówki wyrazów. Jego przysmakiem są piegi nietypowego nauczyciela, któremu zresztą często pomaga w prowadzeniu zajęć lub gdy trzeba dopilnować punktualności uczniów. Jednak jak sam twierdzi, nie zawsze był szpakiem.

Jego historia rozpoczyna się w wielkim i wspaniałym królestwie. Był jednym z piątki dzieci rządzącej pary, jedynym synem. Życie mijało mu na zabawie, nigdy niczego mu nie brakowało. Najbardziej lubił jazdę konną, ale gdy był w wieku siedmiu lat, ojciec zabronił mu takiej formy spędzania czasu. Wyszukał dla niego najlepszych nauczycieli i rozpoczął proces edukacji syna, ponieważ pragnął przygotować go do roli następcy.

Chłopiec, co prawda, uczył się dobrze, ale wciąż tęsknił za swoim ulubionym zajęciem. Gdy pewnego dnia pod jego oknem pojawił się wierzchowiec Ali - Baba, którego książę darzył szczególnym uczuciem, pomyślał sobie, że może chwilę na nim pojeździć. Wyposażony w strzelbę pocwałował na wspaniałym rumaku do lasu. Tam na drodze stanął mu wilk, któremu następca tronu rozkazał zejść z drogi, gdyż inaczej będzie musiał go zastrzelić. Okazało się, że był to król wilków, ten raniony przez chłopca zdołał go wcześniej ugryźć.

Do królestwa sprowadzono najlepszych medyków, by pomóc chłopcu. Jeden z nich - doktor Paj-Chi-Wo -doskonale wiedział co zaszło. Nie tylko uzdrowił księcia,  ale także podarował mu czapkę bogdychanów, mającą uratować go w niebezpieczeństwie.

Rozsierdzone utratą przywódcy wilki, coraz bardziej pustoszyły kraj. Gdy zaczęły zbliżać się do zamku, Mateusz użył magicznego nakrycia głowy. Dzięki niemu zmienił się  w szpaka i mógł opuścić niebezpieczne miejsce. Los chciał, że zgubił guzik od czapki i nie mógł z powrotem zmienić się w chłopca. Tego właśnie ptaka zakupił Pan Kleks na bazarze    w Salamance i uczynił go swoim przyjacielem. Co ciekawe, na końcu powieści szpak Mateusz zmienia się w autora książki.

Podobne wypracowania do Opowiedz historię szpaka Mateusza. „Akademia Pana Kleksa” Jan Brzechwa