Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Andrzej Kmicic - przemiana. Na czym polegała przemiana Kmicica w „Potopie”? Andrzej Kmicic jako bohater dynamiczny

Postać Andrzeja Kmicica jest postacią bardzo złożoną i wielowarstwową; niewątpliwie stanowi ona jedną z najciekawszych kreacji w „Potopie” Henryka Sienkiewicza.

Kmicic jako typowy szlachcic

Kmicic jest typowym przedstawicielem polskiej szlachty XVII wieku. Posiada wszystkie główne cechy sarmaty - zarówno zalety, jak i przywary. Cechy te widoczne są szczególnie w początkowej części powieści; pierwszy obraz bohatera nie jest specjalnie pochlebny - Kmicic jest próżny i dumny, jest awanturnikiem i rozrabiaką, trwoniącym czas i pieniądze na zabawach i pijackich hulankach, nierzadko kończących się bójką. Równocześnie jest on mężczyzną honorowym, dumnym ze swego szlacheckiego pochodzenia oraz ze swego narodu.

Przemiana Kmicica

Pierwszym zwiastunem przemian wewnętrznych bohatera jest jego miłość do Oleńki Billewiczówny, młodej dziewczyny o mocno ugruntowanych zasadach moralnych. Oleńka odwzajemnia uczucia Kmicica, lecz wymaga na nim przyrzeczenie, że odtąd zaprzestanie czczych rozrywek i położy kres swej opinii hulaki i awanturnika. Andrzej gotów jest na takie poświęcenie w imię prawdziwej miłości.

Przemiana dokonuje się w bohaterze razem z upadkiem jego wiary w porządek rzeczy, obowiązujący w jego rzeczywistości. Kiedy przekonuje się, że umiłowany przezeń książę Radziwiłł jest w rzeczywistości zdrajcą, zmuszony jest do złamania danego słowa (wcześniej przyrzeka księciu wieczne oddanie i służbę). Wydarzenia te jak gdyby zmieniają jego światopogląd i przekształcają go w nowego człowieka. Momentem przełomowym jest tutaj zmiana nazwiska Kmicic na Babinicz. Babinicz jest nowonarodzonym bytem, który wykształca się z Kmicica jak feniks z popiołów. Jego wewnętrznym imperatywem jest obrona Ojczyzny i religii - pierwszym zadaniem, jakiego się podejmuje, jest obrona oblężonej Jasnej Góry. W trakcie potyczek bohater zdobywa sławę wielkiego wojownika oraz człowieka prawego.

Przemiana Kmicica nie mogłaby zaistnieć, gdyby nie wpływ wielkiej miłości. To ona stała się punktem zapalnym i poprowadziła bohatera na ścieżkę prawości. Kmicic zostaje nagrodzony za swe postępowanie - żeni się z umiłowaną Oleńką i osiada w Wodoktach, gdzie piastuje powierzony mu urząd starosty.

Podobne wypracowania do Andrzej Kmicic - przemiana. Na czym polegała przemiana Kmicica w „Potopie”? Andrzej Kmicic jako bohater dynamiczny