Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Tragizm - tragizm Edypa i Konrada Wallenroda - porównanie

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Konrad Wallenrod i Edyp są postaciami tragicznymi. Ich losy pełne są dramatycznych wydarzeń i zwrotów akcji. Uważam jednak, że historie tych bohaterów różnią się od siebie.

Edyp osadzony jest w rzeczywistości starożytnej, gdzie władzę nad światem i ludźmi sprawowali bogowie oraz fatum. Bohater już od chwili narodzin naznaczony był przepowiednią, według której miał zabić własnego ojca i poślubić matkę. Przez całe życie mężczyzna robił wszystko, aby klątwa nie mogła się spełnić. Jednak człowiek nie mógł uciec przez przeznaczeniem. Przepowiednia ziściła się- Edypa stał się mordercą ojca i żył w kazirodczym związku z matką.

Natomiast Konrad Wallenrod cierpiał z powodu miłości i tęsknoty do ukochanej ojczyzny. Była ona dla niego ważniejsza niż żona i osobiste szczęście. Poświęcił wszystko, aby ratować ją przed Krzyżakami, ale ostatecznie i tak nie był zadowolony. Żałował, że dopuścił się podstępu i stracił swój honor. Zrezygnował z ukochanej kobiety, a ich miłości nie dało się już potem odbudować.

Jak widać historie bohaterów diametralnie różnią się od siebie. Losy Edypa z góry skazane były na porażkę. Ciążyło nad nim fatum, według którego każda podjęta decyzja byłaby zła i niesłuszna. Mimo...

Podobne wypracowania