Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Miłość jako natchnienie poetów wielu epok - wypracowanie

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Następujące po sobie epoki literackie to pasmo nieustannie się przeplatającej dominacji rozumu i uczucia. Jest rzeczą oczywistą, że miłość stanowiła natchnienie przede wszystkim w „czasach uczuciowych”, kiedy głoszono prym serca nad rozumem. Nie oznacza to bynajmniej, że w „oświeconych” epokach nie dopuszczano jej do głosu. Przeciwnie, miłość to chyba jedyny temat literacki, który nigdy się nie zdewaluował i nie znudził. 

Pewne anonimowe powiedzenie mówi: „To, czego największy filozof nie może wyjaśnić, ale każdy największy głupiec potrafi odczuwać, nazywamy miłością”. Być może dlatego, że nie sposób ująć jej słowami, miłość wciąż pozostaje żywym tematem. Epoką, która miłości poświęciła najwięcej uwagi, był romantyzm. To wówczas tworzył Goethe, Byron, Mickiewicz, Słowacki. Literatura romantyczna gloryfikowała uczucia, szczególnie zaś miłość kochanków. Romanse z tamtej epoki ukazują miłość jako potężną siłę. Nieszczęśliwa miłość, a takiej dotyczyła zdecydowana większość ówczesnych utworów, niejednokrotnie była przyczyną samobójczej śmierci. Tak kończy się romans Wertera, taki jest los Gustawa z VI części „Dziadów”. Także Giaur z poetyckiej powieści...

Podobne wypracowania