Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Gustaw Herling-Grudziński „Inny świat” - artyzm

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

O fenomenie „Innego świata” Herlinga-Grudzińskiego zdecydowało wiele czynników. Pisarz odwołuje się do długiej tradycji pisarstwa pamiętnikarskiego przemieszanego z relatywnie młodą literaturą faktu. Tym samym daje czytelnikowi prosty przekaz, że to o czym pisze zdarzyło się naprawdę, że jest to relacja o autentycznych wydarzeniach. Odbiorca jest w stanie potwierdzić historyczność wydarzeń. Nie należy zapominać jednak, że autor jest pisarzem, a utwór zaliczany do prozy dopuszcza wykorzystanie elementów autokreacji i fikcji. Nie jest jednak rzeczą najważniejszą dociekać ile w tym prawdy, a ile zmyślenia.

Bohater „Innego świata” występuje pod nazwiskiem pisarza, jako Gustaw Herling-Grudziński. Prowadzi on narrację pierwszoosobową. Jest uczestnikiem wydarzeń, czasami tylko obserwatorem, a innym razem powiernikiem sekretów innych. Zaskakująca jest wiedza jaką posiada o swoich współtowarzyszach niedoli. Oprócz opisu rzeczywistości obozowej, podaje nam krótkie historie, obrazki z życia innych. Przyczyny, które doprowadziły ich do tego, że znaleźli się w tym miejscu i w takiej sytuacji. Grudziński nie zostawia nie zakończonych historii, każdą doprowadza do końca. Nie zostawia czytelnika samemu sobie....

Podobne wypracowania