Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Gustaw Morcinek „Łysek z pokładu Idy” - opis Łyska

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Łysek był bardzo pięknym koniem o mądrym wejrzeniu, który budził podziw wszystkich górników pracujących w kopalni „Gwido”. Kiedy pojawił się przed windą, która miała zwieźć do go szybu, mężczyźni mówili o nim:
    „- Piękny koniczek! Szkoda go do kopalni! (…)
    - On tu albo oślepnie, albo też niezadługo zdechnie. A szkoda by go było”.

Znalazłszy się na dole koń rozglądał się wokół siebie z zaciekawieniem, uspokoiły go jednak przyjazne gesty ze strony górników, którzy ogromnie polubili nowego towarzysza pracy i niedoli, podsuwając mu często rozmaite smakołyki. W akcie wdzięczności Łysek pracował więc z oddaniem, czując, iż dzięki temu ułatwia pracę górnikom.

Zaprzyjaźnił się z Kubokiem, który pracował przy wydobyciu węgla z pokładu Idy i jego transporcie do dalszych korytarzy. Na jego wywody odpowiadał zawsze rżeniem lub parskaniem, dając wyraz swemu własnemu zdaniu, które posiadał na każdy temat. W sytuacji daleko idącej różnicy zdań Łysek nie wahał się nawet przed wszczynaniem kłótni, które zawsze kończyły się szybkim pojednaniem. Był również bardzo sprytny i spostrzegawczy, dzięki...

Podobne wypracowania