Gustaw Morcinek „Łysek z pokładu Idy” - opis Łyska
JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!
- 4914 wypracowanie - Język polski
- 1594 wypracowanie - WOS
- 2021 wypracowanie - Historia
- 787 wypracowanie - Religia
- 528 wypracowanie - Język angielski
- 58 wypracowanie - Język niemiecki
Łysek był bardzo pięknym koniem o mądrym wejrzeniu, który budził podziw wszystkich górników pracujących w kopalni „Gwido”. Kiedy pojawił się przed windą, która miała zwieźć do go szybu, mężczyźni mówili o nim:
„- Piękny koniczek! Szkoda go do kopalni! (…)
- On tu albo oślepnie, albo też niezadługo zdechnie. A szkoda by go było”.
Znalazłszy się na dole koń rozglądał się wokół siebie z zaciekawieniem, uspokoiły go jednak przyjazne gesty ze strony górników, którzy ogromnie polubili nowego towarzysza pracy i niedoli, podsuwając mu często rozmaite smakołyki. W akcie wdzięczności Łysek pracował więc z oddaniem, czując, iż dzięki temu ułatwia pracę górnikom.
Zaprzyjaźnił się z Kubokiem, który pracował przy wydobyciu węgla z pokładu Idy i jego transporcie do dalszych korytarzy. Na jego wywody odpowiadał zawsze rżeniem lub parskaniem, dając wyraz swemu własnemu zdaniu, które posiadał na każdy temat. W sytuacji daleko idącej różnicy zdań Łysek nie wahał się nawet przed wszczynaniem kłótni, które zawsze kończyły się szybkim pojednaniem. Był również bardzo sprytny i spostrzegawczy, dzięki czemu nie dawał się nigdy oszukać swemu współpracownikowi i protestował, gdy ten próbował go obarczyć bardziej niż zwykle.
Łysek zaprzyjaźnił się też z tłustą, białą myszką, która przypominała mu zapach i smak łąk z powierzchni ziemi, nie miał wobec tego nic przeciwko temu, by wyjadała jego owies, reagując na to rozbawioną aprobatą. Wzbudzał też olbrzymią sympatię innych górników, którzy zwozili dla niego chleb i cukier, z czasem znajdując sposób na odnajdywanie swoich smakołyków nawet w połach ich ubrania. Jego ufnością zachwiało dopiero zdarzenie, gdy jeden z górników, zezowaty Bortliczek, podsunął mu zawinięty w chleb tytoń.
Łysek wypełniał swoje obowiązki bardzo sumiennie i z wielkim rozmysłem, który bardziej pasował do człowieka, niż do zwierzęcia. Nie szczędził przy tym trudu, który nie raz zalewał potem jego potężny grzbiet, w ciszy znosząc znój kopalnianego życia i nostalgię za światem zewnętrznym. Doskonale poradził sobie również z ciemnością, odnajdując instynktownie drogę do żłobu i innych miejsc w swojej podziemnej stajni, co szczególnie przydało mu się, kiedy w wyniku wielomiesięcznego pobytu w ciemni zaczął ślepnąć. Nie skarżył się nawet i na tę krzywdę, pracując nadal w pocie czoła u boku swego przyjaciela.
W finale opowiadania okazał się również wielkim bohaterem, ryzykując własne życie, by wyciągnąć Kuboka z zasypanego chodnika. W nagrodę niedługo po tym zdarzeniu został wywieziony na powierzchnię.
Podobne wypracowania do Gustaw Morcinek „Łysek z pokładu Idy” - opis Łyska
- Dom moich marzeń - opowiadanie
- Krzysztof Kamil Baczyński „Deszcze” - interpretacja i analiza wiersza
- Katarzyna Grochola - biografia, życiorys
- Wacław Berent „Próchno” - streszczenie powieści
- Jalu Kurek - biografia, życiorys
- List gończy za Tristanem - napisz list gończy za Tristanem
- Wacław Potocki „Transakcja wojny chocimskiej” - interpretacja i analiza utworu
- Władysław Reymont „Chłopi” - Koncepcja ludzkiego losu w „Chłopach” Reymonta
- Mit o Ariadnie - opowiedz historię Ariadny
- Jan Andrzej Morsztyn „Cuda miłości”, „Sonet 132” Petrarki - interpretacja i analiza porównawcza
- Witold Gombrowicz „Ferdydurke”, Bruno Schulz „Sklepy cynamonowe”, Witkacy „Szewcy”- śmiech, absurd, groteska. Porównanie
- Rola katarynki w utworze Bolesława Prusa „Katarynka”
- Jan van Eyck „Zaślubiny Arnolfinich” - opis obrazu, interpretacja
- Ryszard Kapuściński - obraz władzy w „Cesarzu” - charakterystyka
- Franciszek Zabłocki „Fircyk w zalotach” - bohaterowie. Charakterystyka głównych bohaterów komedii
- Czy Leopold Staff był poetą wielu pokoleń? Odpowiedź uzasadnij
- Jan Kochanowski - „Treny” - „Tren II” - interpretacja i analiza trenu
- Alfons Mucha „Jesień” - opis obrazu, interpretacja
- Tadeusz Gajcy „Do potomnego” - interpretacja i analiza utworu
- Opis plaży w czasie gorącego lata