Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Tadeusz Borowski „Pożegnanie z Marią” - bohaterowie. Opis

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

„Pożegnanie z Marią” to opowiadanie Tadeusza Borowskiego, które stanowi doskonały opis życia w okupowanej Warszawie. Przyjrzyjmy się, w jaki sposób do tych warunków przystosowali się jego bohaterowie i nakreślmy ich krótkie sylwetki.

Zacznijmy od Tadka, gdyż to za jego pośrednictwem poznajemy kolejne wydarzenia. Narrator jest zakochany w poezji, uwidacznia się to nie tylko w jego wypowiedziach na jej temat, ale także w sposobie mówienia. Jednak największą miłością jego życia jest Maria, to o niej potrafi opowiadać w sposób szczególnie piękny i ciepły. Tadek potrafi także przystosować się do otaczającej go rzeczywistości. Jest, co prawda, człowiekiem wrażliwym i bardzo ceniącym sobie literaturę, ale nie waha się podjąć fachu woźnicy na składzie budowlanym. Narrator jest postacią ewidentnie rozdartą, z jednej strony marzy o innym świecie (świadczy o tym zamiłowanie do literatury, studia, wielka miłość do Marii), z drugiej - nie ma większych problemów z przystosowaniem się do okupacyjnych realiów. Wielka zmiana zachodzi w nim, kiedy widzi swoją ukochaną wywożoną na ciężarówce. Opowiada jej los w sposób zupełnie inny niż wcześniej. Zdaje tylko króciutką, pozbawioną jakichkolwiek...

Podobne wypracowania