Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Maria Kuncewiczowa „Cudzoziemka” - motyw rodziny w „Cudzoziemce” - opracowanie

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Rodzina to grupa, kształtująca człowieka i scalająca go ze społeczeństwem. To tutaj przedstawiane są mu najważniejsze wartości, ideały, którymi powinien kierować się w życiu. W „Cudzoziemce” Marii Kuncewiczowej czytelnik poznaje rodzinę głównej bohaterki - Róży Żabczyńskiej. Przyjrzyjmy się jak ona wygląda?

Kiedy Adolf Żabczyński został zesłany w głąb Rosji, poślubił tam Sophie, która została przymuszona do tego małżeństwa. Nigdy nie udało im się zbudować kompletnej i ciepłej rodziny. Matka zamiast spędzać czas z najbliższymi wolała odwiedzać z koleżankami kluby oficerskie. W ich domu nie było miłości i zrozumienia. Nawet kiedy przybyli do Polski i mogłoby się wydawać, że sytuacja się unormuje, Sophie poczuła się wyobcowana, odsuwając się od innych. W takiej to trwałej, ale pozbawionej najważniejszych uczuć rodzinie, przyszło się wychowywać Róży.

Dom córki pana Żabczyńskiego staje się niemal odbiciem tego miejsca, znanego jejz młodości. Nie ma tutaj relacji opartych na miłości. Matka żyje ogrodzona od innych zimnym murem, przy czym bezlitośnie narzuca bliskim swoją wolę. Nie liczy się z ich uczuciami, domownicy muszą żyć zgodnie z jej żądaniami. Wszystkie chwile, kiedy Róży nie ma w domu, stają się wspaniałymi...

Podobne wypracowania