Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Maria Kuncewiczowa „Cudzoziemka” - motyw rodziny w „Cudzoziemce” - opracowanie

Rodzina to grupa, kształtująca człowieka i scalająca go ze społeczeństwem. To tutaj przedstawiane są mu najważniejsze wartości, ideały, którymi powinien kierować się w życiu. W „Cudzoziemce” Marii Kuncewiczowej czytelnik poznaje rodzinę głównej bohaterki - Róży Żabczyńskiej. Przyjrzyjmy się jak ona wygląda?

Kiedy Adolf Żabczyński został zesłany w głąb Rosji, poślubił tam Sophie, która została przymuszona do tego małżeństwa. Nigdy nie udało im się zbudować kompletnej i ciepłej rodziny. Matka zamiast spędzać czas z najbliższymi wolała odwiedzać z koleżankami kluby oficerskie. W ich domu nie było miłości i zrozumienia. Nawet kiedy przybyli do Polski i mogłoby się wydawać, że sytuacja się unormuje, Sophie poczuła się wyobcowana, odsuwając się od innych. W takiej to trwałej, ale pozbawionej najważniejszych uczuć rodzinie, przyszło się wychowywać Róży.

Dom córki pana Żabczyńskiego staje się niemal odbiciem tego miejsca, znanego jejz młodości. Nie ma tutaj relacji opartych na miłości. Matka żyje ogrodzona od innych zimnym murem, przy czym bezlitośnie narzuca bliskim swoją wolę. Nie liczy się z ich uczuciami, domownicy muszą żyć zgodnie z jej żądaniami. Wszystkie chwile, kiedy Róży nie ma w domu, stają się wspaniałymi momentami dla jego mieszkańców.

Adam, mąż głównej bohaterki, ma świadomość, że żyje ona wspomnieniami pierwszej miłości. Mimo to nie potrafi jaj znienawidzić, spełniając każde jej pragnienie, czekając cierpliwie na jakikolwiek przejaw czułości. Postać Władysława jest owocem manipulacji jego matki. Grając na jego uczuciach, udało jej się zupełnie podporządkować sobie młodzieńca. Jest on bardzo zapatrzony w tę kobietę, pozostając rozdartym między miłością do Róży, a uczuciem do żony - Jadwigi. Marta, chociaż była córką głównej bohaterki, nigdy nie mogła liczyć na większe zainteresowanie jej osobą. Dopiero odkrycie w niej talentu muzycznego, powoduje że matka zwraca na nią uwagę. Podobnie jak w przypadku Władysia, jej życie zostaje całkowicie podporządkowane woli Róży. Główna bohaterka nie liczy się z uczuciami najbliższych, pozbawiając ich możliwości wyboru.

Aby dopełnić obraz tej rodziny, warto przyjrzeć się jakim ojcem jest Adam. To mężczyzna cierpliwy i kochający swoje dzieci. Nie jest jednak w stanie sprzeciwić się dominującej osobowości żony. Wycofuje się on z wychowania Władysława, widząc jak bardzo został on zdominowany przez Różę. Dziesięć lat po śmierci Kazia, z którą udało mu się pogodzić (czego nie może wybaczyć mu główna bohaterka), rodzi się Marta - jego ukochana córka. Darzy ją szczególną miłością, opiekując się nią od samych narodzin, gdyż to dziecko nie jest akceptowane przez Różę. Co gorsza, kobieta chcąc zemścić się na mężu, snuje plany otrucia dziewczynki, by Adam cierpiał tak jak ona po utracie Kazia. Dopiero kiedy zostaje odkryty talent muzyczny Marty, główna bohaterka bierze ją pod swoje skrzydła. Słabnie wtedy relacja córki z ojcem, gdyż żadne z nich nie jest w stanie sprzeciwić się Róży.

Rodzina przedstawiona w „Cudzoziemce” Marii Kuncewiczowej, na pozór może się wydawać zupełnie normalna. Dopiero wraz z poznawaniem wzajemnych relacji,  które w niej panują, trudno oprzeć się wrażeniu, że to nie miłość jest spoiwem łączącym  tych ludzi.

Podobne wypracowania do Maria Kuncewiczowa „Cudzoziemka” - motyw rodziny w „Cudzoziemce” - opracowanie