Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Kazimierz Moczarski „Rozmowy z katem” - charakterystyka Jurgena Stroopa

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Jurgen Stroop to generał SS, zbrodniarz wojenny skazany na śmierć za pacyfikację getta warszawskiego i inne zbrodnie przeciwko ludzkości. Stroop został powieszony w więzieniu na warszawskim Mokotowie wiosną 1952 roku. „Rozmowy z katem” to książka Kazimierza Moczarskiego opowiadająca o prawie dziewięciu miesiącach, jakie autor spędził w jednej celi z hitlerowskim oprawcą. Było to w roku 1949.

Moczarski napisał swoją książkę, próbując zrozumieć, jak to możliwe, że człowiek może być zdolny do tak przerażających uczynków, jakie popełnił Stroop. Ten wysokiej rangi członek SS, znajomy i podwładny Himmlera oraz innych ważnych dygnitarzy Trzeciej Rzeszy, pacyfikował getto w Warszawie, dowodził akcjami wywozu i eksterminacji Żydów w Polsce, na Ukrainie, w Rumunii i w Grecji, wykazując się wyjątkowym okrucieństwem. Tłumiąc powstanie w getcie warszawskim Stroop nakazał palenie całych ulic, próbując w ten sposób wypędzić partyzantów ze schronów. Podlegli generałowi esesmani strzelali do ludzi wyskakujących z pięter płonących budynków i przeprowadzali egzekucje na ulicach. W sporządzonym po likwidacji getta raporcie Stroop szczegółowo chwalił się swoimi metodami, do dokumentu dołączono 75 zdjęć, które...

Podobne wypracowania