Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Maria Kuncewiczowa „Cudzoziemka” - bohaterowie. Charakterystyka

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Róża Żabczyńska – główna bohaterka powieści psychologicznej Marii Kuncewiczowej. Wiekowa, ale bardzo dbająca o swój wygląd kobieta, żywa, energiczna, budząca postrach wśród rodziny, przyjaciół czy przypadkowo poznanych ludzi. Bohaterka posługiwała się dwoma imionami: dla jednych była Różą, z imieniem tym wiązała bardzo szczęśliwe wspomnienia z dzieciństwa. Imię Ewa natomiast nadała jej ciotka, która uznała, że imię Róża jest zbyt żydowskie, ponadto bohaterka z tym imieniem wiązała drugą część swojego życia, pełnego żalu, niepowodzeń, utraconych nadziei i niespełnionych marzeń.

Róża nie miała łatwego życia, od zawsze bowiem czuła się jak ,,cudzoziemka”, zawsze czuła się wyobcowana, nigdzie nie czuła się u siebie. Kiedy przebywała w Rosji, nazywano ją ,,Polaczką”, gdyż jej ojciec był Polakiem, kiedy natomiast w wieku szesnastu lat przeprowadziła się do Polski, uważano ją za Rosjankę lub Żydówkę, ze względu na śniadą cerę i wschodni akcent. Charakter głównej bohaterki określiły dwa ważne w jej życiu wydarzenia. Pierwsze, to przeżyty w młodości zawód miłosny, drugi to niemożność spełnienia artystycznych ambicji. Ponieważ dusza artystki nigdy w niej nie umarła, gardziła...

Podobne wypracowania