Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Tadeusz Borowski „Pożegnanie z Marią” - interpretacja tytułu opowiadania

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

„Pożegnanie z Marią” to opowiadanie Tadeusza Borowskiego, którego wydarzenia zostały osadzone w ogarniętej wojenną pożogą Warszawie. Głównym wątkiem tej historii jest opowieść o miłości dwójki ludzi - tytułowej bohaterki i narratora - Tadka. Jak można rozumieć tytuł tego dzieła?

Marię i Tadeusza łączyło wielkie uczucie. Kochali nie tylko siebie, ale dzielili także wspólne pasje. Spędzali wiele czasu na rozmowach o poezji i literaturze. Miłość ta była ucieczką od realnego świata, w którym najważniejsze było to, aby przeżyć. Ostatnim bastionem prawdziwych wartości i szacunku wobec innych ludzi były intymne relacje oparte na zaufaniu. Takimi osobami byli dla siebie Tadek i Maria.

Spójrzmy na to wszystko z perspektywy narratora. Symbolem dotychczasowego życia stała się dla niego narzeczona. Nie wiemy kiedy ją poznał i ile czasu byli ze sobą. Jednak to ona była dopełnieniem wszystkiego. Nadawała prawdziwą wartość i sens egzystencji Tadka. Jednak życie to było pożerane przez wojnę niczym stal przez rdzę. Osad przemocy i braku zaufania powodował, że ludzie byli coraz dalej od siebie. Wszystko stawało się wypaczone, pozbawione prawdziwych wartości.

Kiedy Tadek spostrzegł, że Maria stała na niemieckiej ciężarówce,...

Podobne wypracowania