Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Motyw przyjaźni człowieka ze zwierzęciem w literaturze - opracowanie

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Motyw przyjaźni człowieka ze zwierzęciem był szczególnie często eksploatowany w literaturze dla dzieci i młodzieży. Ta grupa czytelników odczuwała bowiem zawsze najsilniejszą więź ze stworzeniami, które tak, jak oni nie poddają się ograniczeniom narzucanym przez społeczeństwo, kierując się przede wszystkim instynktowną potrzebą poczucia bliskości i pewnego rodzaju mentalnego porozumienia, które nie jest możliwe do wyrażenia słowami.

Ów fakt wykorzystał Gustaw Morcinek w swoim opowiadaniu skierowanym głównie do młodzieży w wieku szkolnym zatytułowanym „Łysek z pokładu Idy”. Opowiada ono o przyjaźni górnika Kuboka i konia pomagającego mu w bardzo trudnej i niebezpiecznej pracy przy wydobywaniu węgla. Łysek został tu przedstawiony jako istota doskonale rozumiejąca rzeczywistość, w której przyszło jej funkcjonować, z pełną świadomością dzieląca trudy górniczej pracy z przychylnym jej człowiekiem. Przyjaźń Kuboka z Łyskiem była relacją w pełni obustronną, koń posłusznie wypełniał bowiem polecenia górnika, a czasem nawet je wyprzedzał, otrzymując w zamian troskliwą opiekę i szacunek. Ostatecznym dopełnieniem ich wzajemnego porozumienia i dbałości był moment, w którym Łysek uratował Kuboka...

Podobne wypracowania