Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Pytanie retoryczne - co to jest pytanie retoryczne? Przykłady, znaczenie, funkcje

Pytanie retoryczne należy do ekspresywnych środków składniowych. Służy wyeksponowaniu celu wypowiedzi. Jest stawiane po to, aby podmiot liryczny mógł ukazać swoje stanowisko w pewnej sprawie.

Pytanie retoryczne - definicja

Pytanie retoryczne to pytanie, na które nadawca wcale nie oczekuje odpowiedzi. Zadanie pytania retorycznego ma na celu także skłonienie odbiorcy do przemyśleń, bądź zbudowanie między nadawcą i odbiorcą płaszczyzny porozumienia. Może także być wykorzystane w celu zwrócenia na tekst lub jego temat uwagi odbiorcy. Wykorzystywane bywa niekiedy w formie przerywnika w tekście - pełni wówczas funkcję kompozycyjną.

Niekiedy jest wykorzystywane jako forma aporii, czyli powątpiewania - figury retorycznej polegającej na wyrażenie swojej wątpliwości.

Potocznie pytanie retoryczne rozumie się jako zwrot nie wymagający odpowiedzi. Jest ono wykorzystywane także w codziennych rozmowach w celu podkreślenia niepewności lub też w wypowiedziach ironicznych:
Na przykład: Czy Jola jest najpiękniejsza na świecie?

Przykłady pytań retorycznych

Przykład pytanie retorycznego zawartego w utworze literackim:

„Któż zbadał puszcz litewskich przepastne krainy, / Aż do samego środka, do jądra gęstwiny?” (

„Pan Tadeusz”, Adam Mickiewicz)

Podobne wypracowania do Pytanie retoryczne - co to jest pytanie retoryczne? Przykłady, znaczenie, funkcje