Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Edward Redliński „Konopielka” - problematyka utworu

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Powieść „Konopielka” Edwarda Redlińskiego z 1973 roku ukazuje zderzenie dwóch światów: wiejskiej rzeczywistości i miejskiej cywilizacji. Konfrontacja ta jest gwałtowna i prowadzi do wielu zabawnych sytuacji. Autor kpi zarówno z partyjnych działaczy ogarniętych ideą postępu jak i z zacofania chłopów. Czytelnik jest świadkiem rozpadu tradycyjnej wiejskiej społeczności, która mimo niechęci nie może się oprzeć zabiegom „miastowych”. Idea postępu choć budzi sprzeciw, wdziera się do ich życia i odmienia je na zawsze.

Akcja utworu toczy się w latach powojennych, gdzieś na wschodnich kresach Polski. Taplary to niewielka wieś zamieszkana przez zaledwie czterdzieści rodzin. Naturalne ukształtowanie terenu sprawiło, że miejscowość od lat żyje swoim życiem. Dookoła rozciągają się trudne do przebycia lasy i bagna, nie ma dobrej drogi, nikt też nie ma potrzeby zapuszczać się w to oddalone miejsce. Wielkim wydarzeniem jest przybycie starego filozofa-żebraka. Jego wizyta jest jedną z nielicznych okazji, by posłuchać opowieści ze świata. Życie w Taplarach toczy się utartym przez wieki rytmem, wyznaczanym przez pracę na roli. Chłopi posługują się prostymi narzędziami, całe dnie upływają im na gospodarskich zajęciach. Oczywiście we...

Podobne wypracowania