Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Aleksander Kamiński „Kamienie na szaniec” - kartka z pamiętnika Alka o jednej z akcji sabotażowych

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

29 października 1939
Ja, Zośka i Rudy znaleźliśmy się w grupie piątek, które odpowiedzialne są za propagandę uliczną. Nasza dzisiejsza akcja była naprawdę udana.

Otrzymaliśmy zadanie zalepienia plakatów z odezwą gubernatora Franka o utworzeniu Generalnej Guberni. Wcześniej teksty, którymi ośmieszyć mieliśmy niemieckie plakaty, przygotował Rudy z Masiukiewiczem. Trochę się nad tym napracowali, bo egzemplarzy miało być sporo. Na każdej z kartek napisane było „Marszałek Piłsudski powiedziałby: a my was w d… mamy”. Wszystkim bardzo spodobało się to hasło, bo doskonale oddawało nasze nastroje i pokazywało, że nic sobie z Niemców nie robimy i, że jeśli myśleli, że poddamy się szybko, to się grubo mylili.

Poczekaliśmy więc do wieczora i zaopatrzeni w plakaty ruszyliśmy w miasto. Słońce już zaszło, dzięki czemu na ulicach robiło się coraz spokojniej. Każdy uzbrojony w klej i stos papierów obklejać miał inną część wyznaczonego terenu.

Cały czas przerywałem pracę, rozglądając się, czy nigdzie nie widać patrolu niemieckiego. Ale na szczęście nikogo nie było widać ani słychać. Starałem się dokładnie przyklejać napisy, żeby tak łatwo nie dało się ich zedrzeć i żeby byle podmuch ich nie odkleił.

Patrząc na gotową...

Podobne wypracowania