Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Gabriela Zapolska „Moralność pani Dulskiej” - bohaterowie. Charakterystyka

Aniela Dulska - główna bohaterka powieści Gabrieli Zapolskiej, bardzo władcza i pewna swej pozycji w domu kobieta, która sprawuje władzę nad mężem, synem i dwiema córkami. Niestety bohaterce daleko do przykładnej matki, żony czy gospodyni domowej. Całą swoją energię skupia na dążeniu do władzy nad członkami rodziny oraz mieszkańcami kamienicy i służbą. Jest osobą chciwą, zarozumiałą, mściwą, nie szanuje innych ludzi, wywyższa się, hołduje hipokryzji i zakłamaniu. Najbardziej zależy jej na zachowaniu dobrego imienia rodziny, niezależnie od poniesionych przezeń kosztów. Liczy się dla niej tylko to, co powiedzą inni. Do wszystkiego podchodziła krytycznie, wszystkich oceniała, tylko względem siebie i swojej rodziny pozostała bezkrytyczna. Od jej nazwiska pochodzi termin ,,dulszczyzna”, który uosabia wszystkie negatywne cechy, jakie posiadała bohaterka. 

Felicjan Dulski - mąż głównej bohaterki, postać bierna, apatyczna, całkowicie podporządkowana despotycznej żonie, która zdominowała go do tego stopnia, że biedak nie porozumiewał się w domu słowem mówionym tyko gestami. Dla świętego spokoju gotów był zrobić wszystko, nawet żyć przez tyle lat z kobietą, która nie okazywała mu szacunku. 

Zbyszek Dulski - syn Dulskich, postać wyniosła i niedojrzała. Zdaje sobie sprawę z błędów, jakie popełniła matka, próbuje to zmienić, gdyż cyganeria artystyczna, której hołduje, wyznaje inne zasady niż te, które panują u niego w domu. Czuje się członkiem bohemy artystycznej, przepija wszystkie pieniądze, hula całe noce, nie przepuści żadnej kobiecie. Niestety nie udało mu się wyzbyć cech matki, których rzekomo tak nienawidził. Romansując ze służącą, nadal traktował ją jako kogoś gorszego, a matce był podporządkowany, zupełnie jak ojciec. 

Podobne wypracowania do Gabriela Zapolska „Moralność pani Dulskiej” - bohaterowie. Charakterystyka