Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Henryk Sienkiewicz „Quo vadis” - sprawozdanie z książki

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Autorem powieści „Quo vadis” jest Henryk Sienkiewicz, jeden z czterech polskich noblistów z literatury i pisarz epoki pozytywizmu.

Utwór jest powieścią historyczną, która w niezwykle obrazowy sposób ukazuje Rzym początków ery nowożytnej i prześladowania, jakich doświadczali pierwsi chrześcijanie.

Akcja dzieła obejmuje ostatnie lata panowania cesarza Nerona, czyli od 63 do 68 r. n.e., a rozgrywa się głównie w Rzymie.

Motywem przewodnim powieści jest rodząca się i niełatwa miłość patrycjusza rzymskiego Marka Winicjusza i chrześcijanki Ligii, która to historia jest pretekstem do ukazania despotycznych rządów cesarza Nerona, upadku cesarstwa rzymskiego oraz prześladowań chrześcijan, a także szerzącej się wiary chrześcijańskiej. Winicjusz początkowo zachwycony urodą Ligii, chce zdobyć ją siłą, ale dopiero w kontakcie z dobrocią dziewczyny i innych chrześcijan, zaczyna kierować się miłością. W tym czasie Neron postanawia w swoim szaleństwie podpalić Rzym, aby mógł to być dla niego impuls do napisania wielkiego dzieła.
Marek przyjmuje chrzest, którego udziela mu św. Paweł. Odpowiedzialność za spalenie Rzymu spada na chrześcijan, za co zostają skazani na śmierć przez rozszarpanie przez...

Podobne wypracowania