Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Henryk Sienkiewicz „Quo vadis” - sprawozdanie z książki

Autorem powieści „Quo vadis” jest Henryk Sienkiewicz, jeden z czterech polskich noblistów z literatury i pisarz epoki pozytywizmu.

Utwór jest powieścią historyczną, która w niezwykle obrazowy sposób ukazuje Rzym początków ery nowożytnej i prześladowania, jakich doświadczali pierwsi chrześcijanie.

Akcja dzieła obejmuje ostatnie lata panowania cesarza Nerona, czyli od 63 do 68 r. n.e., a rozgrywa się głównie w Rzymie.

Motywem przewodnim powieści jest rodząca się i niełatwa miłość patrycjusza rzymskiego Marka Winicjusza i chrześcijanki Ligii, która to historia jest pretekstem do ukazania despotycznych rządów cesarza Nerona, upadku cesarstwa rzymskiego oraz prześladowań chrześcijan, a także szerzącej się wiary chrześcijańskiej. Winicjusz początkowo zachwycony urodą Ligii, chce zdobyć ją siłą, ale dopiero w kontakcie z dobrocią dziewczyny i innych chrześcijan, zaczyna kierować się miłością. W tym czasie Neron postanawia w swoim szaleństwie podpalić Rzym, aby mógł to być dla niego impuls do napisania wielkiego dzieła.
Marek przyjmuje chrzest, którego udziela mu św. Paweł. Odpowiedzialność za spalenie Rzymu spada na chrześcijan, za co zostają skazani na śmierć przez rozszarpanie przez dzikie zwierzęta. Ligia przywiązana do rogów potężnego byka, zostaje uratowana przez siłacza Ursusa. Neron ginie, uciekając przed ludem żądnym zemsty.

Bohaterowie „Quo vadis” to z jednej strony ludność rzymska, a z drugiej chrześcijanie. Podzielić te dwie grupy można wewnętrznie na postacie historyczne i fikcyjne.

Rzymianie – bohaterowie historyczni:
- Petroniusz – patrycjusz, w utworze jest wujem Winicjusza;
- Neron – cesarz rzymski, jeden z najokrutniejszych władców, mający problemy psychiczne. Podpalił Rzym;
- Poppea – druga żona Nerona;
- Pizon – konsul, który zorganizował spisek przeciw cesarzowi;
- Akte – kochanka Nerona;
- Seneka – filozof, pisarz, zwolennik stoicyzmu. Był nauczycielem Nerona, potem uczestniczył w spisku przeciw władcy. Ginie śmiercią samobójczą;
- Tygellin – zaufany doradca Nerona;
- Wespezjan – władca Rzymu po Neronie.

Rzymianie – postacie fikcyjne:
- niepokorny i samowolny Marek Winicjusz – bogaty młodzieniec, który zakochuje się w córce barbarzyńców Ligii;
- Germanin Gulo, był niewolnikiem, który wychowywał i uczył Winicjusza;
- Chilon – filozof grecki, który wydał Neronowi chrześcijan.
Chrześcijanie – postacie historyczne:
- Święty Paweł – apostoł i autor Listów apostolskich.
Chrześcijanie – bohaterowie fikcyjni:
- Ligia – córka wodza Ligów, ukochana Winicjusza, jest jego źródłem nawrócenia się na chrześcijaństwo;
- Ursus – bardzo silny mężczyzna, jest opiekunem Ligii;
- Glaukus – lekarz, którego rodzina została sprzedana w niewolę przez Chilona, któremu wybaczył i pomógł się nawrócić, ginie spalony na stosie;
- Eunice – kochanka Petroniusza, która woli umrzeć niż bycie niewolnicą

„Quo vadis” to utwór napisany z dużym rozmachem. Ukazuje triumf dobrego chrześcijaństwa nad zepsutym Rzymem, czego najlepszym przykładem był sam cesarz-despota oraz triumf miłości, która potrafi nawet nawracać.

Podobne wypracowania do Henryk Sienkiewicz „Quo vadis” - sprawozdanie z książki