Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Henryk Sienkiewicz „W pustyni i w puszczy” - sprawozdanie z książki

„W pustyni i w puszczy” jest powieścią przygodową dla młodzieży, napisaną przez Henryka Sienkiewicza na kilka lat przed śmiercią.

Jest to utwór, który ukazując niezwykłe przygody dwojga młodych ludzi, mówi o przyjaźni, odwadze i niezłomności.

Właściwa akcja książki dzieje się w latach 80-tych XIX wieku, ale są też retrospekcje opisujące wydarzenia z rozpoczęcia przez ojców głównych bohaterów pracy przy budowie Kanału Sueskiego w latach 50-tych. Miejscem akcji są tereny Afryki.

Głównymi bohaterami powieści są Staś Tarkowski i  Nel Rawlison. Chłopak ma 14 lat i jest Polakiem, zaś Nel to 8-letnia Angielka, którzy porwani przez Beduinów przeżywają liczne przygody. Chamis to były służący pana Rawlisona i pana Tarkowskiego, i to on porywa dwójkę przyjaciół. Idrys i Ghebr są braćmi, którzy pomagają dostarczyć porwanych do Mahdiego, będącego przywódcą powstania Sudańczyków. Przyjaciółmi dzieci po ucieczce porywaczom jest dwoje Murzynów, Kali, który okazuje się królewskim synem oraz Mea – służąca podarowana Nel. Stasiowi i Nel towarzyszą również zwierzęta – pies rasy mastif, Saba oraz słoń King.

Staś i Nel wraz z ojcami-inżynierami znajdują się w Port Said. Jeden ze służących Tarkowskiego i Rawlisona – Chamis – zostaje namówiony do porwania ich dzieci, które miały służyć jako okup dla Anglików, w zamian za Sudańczyków. Chamis działa wraz z dwoma wspólnikami, Idrysem i Ghebrem. Cała piątka odbywa długą wędrówkę przez pustynię, której niedogodności pogłębiają porywacze. Podczas podróży dołączają do nich niewolnicy – Kali i Mea, a Staś, któremu porywacze każą zabić lwa, strzela do Chamisa i Ghebra, uwalniając siebie i towarzyszy.

Po odzyskaniu wolności Staś, Nel i ich nowi przyjaciele przeżywają różne przygody: w drodze do królestwa, którego dziedzicem jest Kali, napadają na nich lwy; ratują słonia, który staje się ich towarzyszem; Nel choruje na febrę, lek dla niej ofiaruje im umierający szwajcarski podróżnik Linde, którego sługa Nasibu dołącza do ich grona; przeżywają atak goryla, którego pokonuje King; w rodzinnej wiosce Kali zostaje królem i naucza swych współplemieńców chrześcijaństwa; Staś zabija atakującego wioskę lamparta oraz godzi zwaśnione plemiona Wa-Himów i Samburów, które przyjmują chrześcijaństwo; dzieci w eskorcie Kalego i jego orszaku wracają do ojców, kiedy dwaj szamani kradną im wodę.

Powieść Sienkiewicza jest bardzo bogatą w rozmaite przygody opowieścią o dwójce przyjaciół, którzy z pomocą towarzyszy, ale przede wszystkim dzięki własnej odwadze i wytrzymałości stawili czoła porywaczom, pustyni, dzikim zwierzętom i niezliczonym przeszkodom, jakie spotykali na swej drodze.

Podobne wypracowania do Henryk Sienkiewicz „W pustyni i w puszczy” - sprawozdanie z książki