Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Stary Testament - Księga Rut - streszczenie, opracowanie

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Księga Rut stanowi bardzo ważną część Starego Testamentu. Opisuje, podobnie jak poprzednia księga w porządku tzw. ksiąg historycznych – Księga Sędziów – czasy sędziów, dlatego stanowi nawiązanie do niej i jej swoistą kontynuację.

Badacze biblijni często przypisują autorstwo tej części Biblii Samuelowi. Uznaje się również, iż Księga Rut została zredagowana między V a IV wiekiem p.n.e.

Wydarzenia opisane w księdze działy się za czasów sędziów. Lud Izraela nękany był wówczas głodem, ludzie poszukiwali jakiegoś rozwiązania zaistniałej sytuacji. Była tam również rodzina Elimeleka. Wraz z najbliższymi postanowił on opuścić Betlejem. Udaje się do miasteczka, które zamieszkują poganie. Miasto to nazywało się Moabu. Rodzina mężczyzny osiedliła się tam i wiodła spokojne życie. Niestety stary Elimelek umiera, więc najbliżsi muszą radzić sobie sami. Synowie mężczyzny wkrótce żenią się z dziewczętami pochodzącymi z miasteczka.

Przez około dziesięć lat wiodło im się dobrze, ale synowie umierają prawie w tym samym czasie. Osamotniona matka – Noemi – nie widziała dla siebie już miejsca w Moabu i postanowiła wrócić do swojej ziemi oraz swojego ludu. Razem z nią idzie też jedna synowa,...

Podobne wypracowania