Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Wiara, nadzieja, miłość - czym są, skąd pochodzą i dlaczego są tak istotne dla chrześcijan

Wiara, nadzieja i miłość – słowa te pochodzą z Hymnu o miłości autorstwa św. Pawła z Tarsu i dla każdego chrześcijanina stanowią swoiste credo życiowe. Na nich bowiem zasadza się cała religijność, stanowią bazę pod wszystko, czym kieruje się człowiek wierzący i miłujący Boga oraz jego nauki.

Bez wiary ludzie byliby niczym chorągiewka na wietrze, słabi, nieprzewidywalni, niestabilni. Wiara pokazuje rozwiązania, alternatywne drogi, stanowi wskazówkę i pomoc. Nadzieja natomiast pozwala człowiekowi podnosić się, kiedy upada, pozwala klęsce przegrywać z uśmiechem, jak mówią niektórzy. Nigdy bowiem nie jest tak źle, by umarła także nadzieja, podobno umiera ostatnia. Prawdziwy chrześcijanin nigdy nie powinien tracić nadziei, jak pisał znany wszystkim Jan z Czarnolasu: ,,Nie trać nadzieje, jakoć się kolwiek dzieje”. Jezus umarł za nasze grzechy na krzyżu, wierzył bowiem, że dzięki temu zbawi nas, zbawi ludzkość. Skoro on nie stracił nadziei w ludzi, pomimo wyrządzonej mu krzywdy i okrucieństwa, my także nie powinniśmy jej tracić z byle powodu. Jeżeli chodzi o miłość, to chyba najważniejsze, a zarazem najtrudniejsze do realizacji słowo. Miłość jest bowiem wszystkim, znajduje się wszędzie i w każdym. Bez miłości człowiek byłby nikim, tylko ona podtrzymuje nas przy życiu. Czasami wystarczy sama świadomość, że gdzieś istnieje ktoś, kto nas rozumie, darzy uczuciem, kocha pomimo wszystko. Dzięki miłości stajemy się lepszymi ludźmi, mężami, żonami, chrześcijanami.

Kiedy kochamy i jesteśmy kochani, łatwiej przychodzi nam zrozumienie pewnych kwestii zawartych w Piśmie Świętym, lepiej rozumiemy drugiego człowieka. Świat pozbawiony miłości nie miałby szans na przetrwanie, wszystko rozpadłoby się bowiem w ciągu sekundy. Nie istniałyby skrupuły, wyrzuty sumienia, miłosierdzie, wola przebaczania. Życie stałoby się bardzo ubogie i miałkie. Mależy zgodzić się z słowami św. Pawła: ,,Tak więc trwają wiara, nadzieja i miłość  - te trzy: z nich zaś największa jest miłość”.

Podobne wypracowania do Wiara, nadzieja, miłość - czym są, skąd pochodzą i dlaczego są tak istotne dla chrześcijan