Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Postacie biblijne: Samson - historia, życiorys, charakterystyka. Samson i Dalila

Samson jest jedną z najbardziej znanych postaci biblijnych. Jego historię odnajdujemy w Starym Testamencie, między innymi w Księdze Sędziów (13, 1).

Narodziny Samsona zostały zapowiedziane przez Jahwe. Bóg zesłał anioła do pewnej bezdzietnej rodziny. Powiedział, iż wkrótce urodzi im się dziecko, które w przyszłości wyzwalać będzie Izraelitów z rąk Filistynów. Musiał on jednak po urodzeniu złożyć tak zwany ślub nazireatu, zgodnie z którym musiał powstrzymać się od spożywania alkoholu, nieczystych potraw i obcinania włosów. Wszystkie przepowiednie się spełniły i wkrótce na świat przyszedł chłopiec, któremu nadano imię Samson.

Jako młodzieniec Samson opuścił dom rodzinny i udał się do miasta Timna. Było one zamieszkane przez Filistynów. Poznał tam piękną kobietę, w której się zakochał. Mimo sprzeciwu rodziny, młodzi pobrali się. To również stanowiło część przepowiedni Boga oraz Jego plan, ponieważ było przyczyną konfliktu dwóch narodów. Podczas ceremonii zaślubin Samson zadał gościom filistyńskim pewną zagadkę. Wiązała się ona z przygodą, jaką jakiś czas temu przeżył mężczyzna. Filistyni nie potrafili znaleźć jej rozwiązania, ich – trwające trzy dni ich – starania nie przynosiły żadnego rezultatu. W końcu zażądali od nowej żony Samsona podania gotowego rozwiązania. Kobieta obawiając się zemsty Filistynów, wymusiła na mężu odpowiedź i zdradziła ją gościom. Kiedy Samson się o tym dowiedział, był bardzo rozgniewany. Ukarał Filistynów śmiercią, a żonę odrzucił. Kiedy nieco ochłonął, udał się do domu rodzinnego żony, aby odebrać ją od ojca. Niestety została już ona oddana komuś innemu.

Samson postanowił się zemścić. Podpalił wioski Filistynów, niestety okazało się to nieopłacalne. Filistyni byli bardzo wściekli, zabili żonę i teścia Samsona. Mężczyzna w walce zgładził wielu swoich przeciwników. Kiedy wyruszyła na niego cała armia Filistynów, ukrył się w grocie skalnej. Przybyli tam mieszkańcy Judy i pojmali go, a następnie wydali wrogom. Samson jednak był spokojny, uwolnił się z więzów i zabił wszystkich przeciwników. Następnym razem, gdy zaatakowali go Filistyni, także udało mu się zbiec i ponownie okazał nadnaturalną wręcz siłę. Następne losy Samsona wiążą się z miłością do pięknej Dalili. Współpracowała ona jednak z Filistynami, którzy nakazali jej odkrycie słabego punktu mężczyzny. Po wielu próbach okazało się, iż jedynie obcięcie włosów jest sposobem na pozbawienie Samsona jego siły. Na polecenie Dalili pewien mężczyzna obciął włosy siłaczowi. Stanowiło to – wedle złożonej przysięgi – zerwanie ślubów z Bogiem, dlatego też Pan opuścił Swojego sługę.

Samson utracił moc i został pojmany przez Filistynów. Przez wiele lat ciężko pracował dla swoich wrogów. Jednak jeszcze raz odzyskał swoją siłę i przy jej pomocy zgładził przeciwników. Wkrótce potem zmarł.

Podobne wypracowania do Postacie biblijne: Samson - historia, życiorys, charakterystyka. Samson i Dalila