Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Postacie biblijne: Samson - historia, życiorys, charakterystyka. Samson i Dalila

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Samson jest jedną z najbardziej znanych postaci biblijnych. Jego historię odnajdujemy w Starym Testamencie, między innymi w Księdze Sędziów (13, 1).

Narodziny Samsona zostały zapowiedziane przez Jahwe. Bóg zesłał anioła do pewnej bezdzietnej rodziny. Powiedział, iż wkrótce urodzi im się dziecko, które w przyszłości wyzwalać będzie Izraelitów z rąk Filistynów. Musiał on jednak po urodzeniu złożyć tak zwany ślub nazireatu, zgodnie z którym musiał powstrzymać się od spożywania alkoholu, nieczystych potraw i obcinania włosów. Wszystkie przepowiednie się spełniły i wkrótce na świat przyszedł chłopiec, któremu nadano imię Samson.

Jako młodzieniec Samson opuścił dom rodzinny i udał się do miasta Timna. Było one zamieszkane przez Filistynów. Poznał tam piękną kobietę, w której się zakochał. Mimo sprzeciwu rodziny, młodzi pobrali się. To również stanowiło część przepowiedni Boga oraz Jego plan, ponieważ było przyczyną konfliktu dwóch narodów. Podczas ceremonii zaślubin Samson zadał gościom filistyńskim pewną zagadkę. Wiązała się ona z przygodą, jaką jakiś czas temu przeżył mężczyzna. Filistyni nie potrafili znaleźć jej rozwiązania, ich – trwające trzy dni ich –...

Podobne wypracowania