Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Fundamentalizm religijny - fundamentalizm islamski. Charakterystyka, geneza, omówienie

Religia islamska jest jedną z najbardziej kontrowersyjnych religii na całym świecie. Jest to wiara wymagająca pełnego zaangażowania w życie religijne oraz pełnej gotowości na sygnały Allaha. Bezwzględne oddanie Bogu jest na porządku dziennym. W kulturze arabskiej bardzo często dochodzi do nadinterpretacji treści spisanych w Koranie, a także w Szariacie, co prowadzi do nadużyć (szczególnie jeżeli chodzi o kwestię tak zwanej świętej wojny, czyli dżihadu).

Fundamentalizm religijny jest nieodłączną częścią kultury całego świata arabskiego, a w szczególności właśnie islamskiego. Termin ten odnosi się do określonego typu zachowania wyznawców wiary muzułmańskiej (szczególnie w przypadku szyitów i sunnitów). Grupy takie uznają ważniejszość prawa religijnego nad prawem świeckim. Potocznie nazywani są fanatykami religijnymi. Dążą oni do supremacji praw religijnych oraz do rozszerzenia tejże religii poza obszar własnego kraju - za wszelką cenę. Wiara w to, że walka zbrojna jest najlepszym na to sposobem, wynika z nadgorliwej interpretacji Koranu oraz bezpodstawnego fanatyzmu.

Ważnym czynnikiem sprzyjającym tego typu zachowaniom jest zapis w Koranie, który mówi o tym, że nie ma czegoś takiego jak dialog pomiędzy religiami. Istnieje tylko islam i żadna inna religia. Przykładem na to może być fakt, że wyznawców innych niż muzułmanizm religii mahometanie nazywają „niewiernymi”. Fundamentalizm sprzyja również podziałem wewnątrz każdego arabskiego kraju z powodu istnienia dwóch grup - szyitów i sunnitów. Pomimo, że działają w podobny sposób, również wzajemnie się zwalczają. Poprzez ataki zbrojne dochodzi do konfliktów wewnątrzpaństwowych oraz wojen domowych (walka o władzę).

Od samego początku istnienia islamu dążono do rozdziału między państwowością (świeckością) a religijnością, jednak na początku XX wieku powstało tak zwane „Stowarzyszenie Braci Muzułmanów”. Z początku było to stowarzyszenie legalne, jednak popierało one ataki terrorystyczne, rozlew niewinnej krwi w imię Allaha i szybko zostało zdelegalizowane w wielu krajach. Fundamentalizm islamski znany jest z wielu akcji terrorystycznych.

Najsłynniejszą z nich był atak terrorystyczny islamskich fundamentalistów na wieże World Trade Center 11 września 2001 roku oraz w kilka innych centralnych punktów Stanów Zjednoczonych. Było to zaskoczenie dla całego świata, jednak fundamentalizm kieruje się własną, niekoniecznie zdroworozsądkową logiką. Wciąż słyszy się także o walkach szyitów i sunnitów w Iranie i Iraku. 

Głównym zadaniem fundamentalistów jest przejęcie władzy i ekspansja religii islamskiej. W tym celu powstaje także wiele organizacji o charakterze terrorystycznym. Do niedawna najbardziej znaczącą z nich była założona przez Abdallaha Azzama grupa o nazwie Al.-Kaida. To między innymi ona stoi zaatakami z 11 września, a także za zamachami w Madrycie (2004), Londynie (2005), Ammanie (2005), Istambule (2003), Bombaju (2008), Pakistanie (2008). Niedawno został zabity jeden z byłych, czołowych przywódców Al.-Kaidy - Osama Bin Laden.

 Ataki te szczególnie mocno odbiły się na samej religii islamskiej. Fundamentaliści religijni przede wszystkim zaszkodzili wizerunkowi wiary. Pomimo to, od czasu ataków na Waszyngton i Nowy York, widzimy tendencję wzrostową co do powstawania nowych organizacji i grup o charakterze czysto fanatycznym. Fundamentalizm nie może być uznawany w żadnej mierze za odbicie wiary islamskiej, bo fundamentaliści to ludzie, którzy tworzą nadinterpretację słów zawartych w Koranie, spisanych przez człowieka, który sam podbijał zbrojnie inne kraje.

Podobne wypracowania do Fundamentalizm religijny - fundamentalizm islamski. Charakterystyka, geneza, omówienie