Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Fundamentalizm religijny - fundamentalizm islamski. Charakterystyka, geneza, omówienie

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Religia islamska jest jedną z najbardziej kontrowersyjnych religii na całym świecie. Jest to wiara wymagająca pełnego zaangażowania w życie religijne oraz pełnej gotowości na sygnały Allaha. Bezwzględne oddanie Bogu jest na porządku dziennym. W kulturze arabskiej bardzo często dochodzi do nadinterpretacji treści spisanych w Koranie, a także w Szariacie, co prowadzi do nadużyć (szczególnie jeżeli chodzi o kwestię tak zwanej świętej wojny, czyli dżihadu).

Fundamentalizm religijny jest nieodłączną częścią kultury całego świata arabskiego, a w szczególności właśnie islamskiego. Termin ten odnosi się do określonego typu zachowania wyznawców wiary muzułmańskiej (szczególnie w przypadku szyitów i sunnitów). Grupy takie uznają ważniejszość prawa religijnego nad prawem świeckim. Potocznie nazywani są fanatykami religijnymi. Dążą oni do supremacji praw religijnych oraz do rozszerzenia tejże religii poza obszar własnego kraju - za wszelką cenę. Wiara w to, że walka zbrojna jest najlepszym na to sposobem, wynika z nadgorliwej interpretacji Koranu oraz bezpodstawnego fanatyzmu.

Ważnym czynnikiem sprzyjającym tego typu zachowaniom jest zapis w Koranie, który mówi o tym, że nie ma czegoś takiego jak dialog pomiędzy religiami....

Podobne wypracowania