Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Królowa Jadwiga - Św. Jadwiga - życiorys, zasługi

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Święta Jadwiga urodziła się trzeciego października 1373 roku. Pochodziła z dynastii Andegawenów, była córką Ludwika Węgierskiego oraz Elżbiety Bośniaczki.

Już od najmłodszych lat przyszła królowa Polski była przygotowywana do pełnienia ważnych funkcji politycznych. Obracała się w odpowiednim towarzystwie, sztuki panowania uczyła się od swojego ojca. Dziewczynka, co nie było wówczas powszechne, potrafiła czytać, pisać, znała też języki obce. Przez długi czas uczyła się także sposobów funkcjonowania w świecie królów i polityki. Kiedy Jadwiga miała pięć lat, została oficjalnie zaręczona z Wilhelmem z dynastii Habsburgów. Było to symboliczne związanie dwóch państwa, czekano tylko na odpowiedni moment. Podpisano wtedy zobowiązania, a w razie zerwania umowy jednej ze stron – groziła kara grzywny.

W roku 1384 Jadwiga przybyła z Węgier do Polski. W tym samym roku została koronowana na królową Polski przez arcybiskupa gnieźnieńskiego. Ze względu na jej małoletniość, realną władzę w kraju sprawowali jednak możnowładcy. Chociaż Jadwiga przeznaczona była Habsburgowi, możnowładcy polscy mieli inne plany. Ich aspiracją było bowiem związanie Polski z Litwą. Na męża Jadwigi, a króla Polski, wybrano Władysława...

Podobne wypracowania