Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Anglikanizm - ogólna charakterystyka religii. Geneza, historia, zasady wiary anglikanizmu

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Anglikanizm to jeden z odłamów religii chrześcijańskiej. Powstał on w XVI w. na skutek komplikacji polityczno-dynastycznych. Sprawcą tego rozłamu i zarazem pierwszą głową kościoła anglikańskiego był król Anglii – Henryk VIII Tudor. W 1533 r. został on ekskomunikowany przez papieża za rozwód się z Katarzyną Aragońską i poślubienie Anny Boleyn. Tak skrajne działanie ojca świętego było skutkiem koneksji politycznych – dotychczasowa królowa Anglii była blisko spokrewniona z cesarzem Karolem V Habsburgiem, który miał olbrzymi wpływ na politykę papiestwa. 

Henryk VIII Tudor musiał odpowiedzieć na działanie Watykanu i już w 1534 r. przeforsowana została ustawa mająca na celu uniezależnienie Kościoła w Anglii od Stolicy Apostolskiej. Akt Supremacyjny (bo tak się ona zwała) oderwał angielskie duchowieństwo od papiestwa, a głową kościoła uczynił króla. Ten natomiast dosyć szybko rozprawił się z pewnymi kwestiami, które najwidoczniej nie podobały mu się w obrządku rzymsko–katolickim. Przede wszystkim postanowił on zlikwidować zakony, znieść celibat, przejąć dobra kościelne oraz, co było wielkim udogodnieniem dla wiernych, ustanowił językiem liturgii angielszczyznę.

Po śmierci Henryka VIII i jego jedynego...

Podobne wypracowania