Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Św. Szczepan - życiorys, patronat, zasługi

Święty Szczepan, diakon i męczennik żył w czasach Jezusa Chrystusa. Był jednym z siedmiu diakonów Kościoła jerozolimskiego, razem z Prochorem, Filipem, Nikanorem, Tymonem, Parmenasem i Mikołajem prozelitą, którzy podejmowali czynności charytatywne, wśród których była choćby opieka nad wdowami. 

W Piśmie Świętym, a dokładniej w Dziejach Apostolskich, mowa jest o Szczepanie jako napełnionym łaską oraz mocą Ducha Świętego oraz głoszącym Ewangelię z wielką mądrością, której nikt nie był się w stanie przeciwstawić.

Święty Szczepan został przez Sanhedryn oskarżony o występowanie przeciwko Prawu i Świątyni. Podczas swej mowy obrończej przedstawił dzieje narodu Izraelskiego z perspektywy chrześcijańskiej, uznając, że Izraelici nieustannie lekceważył wolę Pana Boga.

Ponieważ Szczepan publicznie wyznał swą wiarę w Jezusa Chrystusa, został ukamienowany za bluźnierstwo. Miało to miejsce około 36 r. n.e. Nim skonał, cały czas wznosił modlitwy do Boga za swych katów. 

W V wieku jego szczątki za sprawą cesarzowej Eudoksji zostały przewiezione do Jerozolimy, gdzie spoczęły pod Bramą Damasceńską. Następnie, w obawie przed agresją Saracenów trafiły do Konstantynopola, a w VI do rzymskiej bazyliki św. Wawrzyńca.

Święty nazywany jest Protomartyr, czyli pierwszy męczennik. Imię umęczonego włączone zostało do Kanonu rzymskiego. Dniem Szczepana w kalendarzu kościelnym jest 26 grudnia. Święty patronuje diecezji wiedeńskiej, a także kamieniarzom, kucharzom i tkaczom. W ikonografii przedstawiany jakomłody diakon ubrany w białą tunikę albo bogato tkana dalmatykę. Jego trybutami są - księga Ewangelii, gałązka palmowa, kamienie na księdze albo w rękach Świętego.

Modlitwa: „Wszechmogący Boże, obchodzimy narodziny dla nieba świętego Szczepana, pierwszego męczennika, który się modlił nawet za swoich prześladowców, daj nam naśladować jego przykład i naucz nas miłować nieprzyjaciół. Przez Chrystusa Pana naszego. Amen”.

Podobne wypracowania do Św. Szczepan - życiorys, patronat, zasługi