Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Droga krzyżowa - Stacja 2 - opis, streszczenie, interpretacja

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Stacja II - Jezus krzyżem obarczony

Jezus został skazany niczym zwyczajny rzezimieszek. Na rozkaz wydany przez Piłata, żołnierze zabrali Go do pretorium i zebrali wokół kohortę. Szaty Jezusa zabrali, a włożyli naNiego płaszcz w kolorze szkarłatu. 

Następnie włożyli Mu na głowę wieniec spleciony w gałązek cierniowych jako koronę, a do ręki dali trzcinę - karykaturę berła. Zrobiwszy to, wyśmiewali Go i szydzili, klękając i śmiejąc się, że jest Królem Żydowskim. Opluwali Go, a następnie zdjęli z Niego płaszcz, po czym ubrali Go w Jego własne szaty i poprowadzili, by ukrzyżować. Następnie obarczyli Go krzyżem, na którym miał zostać uśmiercony. 

Choć Jezus był prawdziwym Żydowskim Królem, Mesjaszem i Synem Boga, żołnierze zrobili z Niego pośmiewisko, obiekt drwin. Wierząc, że Jezus to kłamca, oszust i samozwaniec, chcieli pokazać Mu swą wyższość.

Na głowie zamiast należącej się Mu korony miał raniące skórę ciernie, a w ręce nie trzymał berła, ale trzcinę. Sponiewierany i zupełnie odarty z godności Jezus jest w tej scenie obrazem zupełnego upodlenia boskości, która prowadzić miała do rzeczy największych. Prawdziwy król świata potraktowany niczym najgorszy oszust, to wielki akt poświęcenia...

Podobne wypracowania