Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Wieża Babel - Dlaczego Bóg nie pozwolił na zbudowanie Wieży Babel? Co mogłoby się stać, gdyby jednak powstała? Wypracowanie

Wieża Babel była jednym z najbardziej karkołomnych ludzkich przedsięwzięć. Dodatkowo stanowiła także niezwykły wyraz pychy i człowieczego zadufania. Wielka budowla miała sięgać aż do Boga i pokazać Stwórcy, że człowiek radzi sobie doskonale bez jakiejkolwiek pomocy od swego Ojca.

Pomysł zbudowania Wieży Babel narodził się wiele lat po potopie, gdy potomkowie Noego żyli już w zupełnym spokoju. Zdążyli oni zapomnieć o wcześniejszych wydarzeniach i postanowili uczynić coś, co uświetni ich imię. Jako że opanowali już wiele praktycznych umiejętności związanych z budownictwem, zapragnęli wznieść wielką wieżę, która zaprowadzi ich wprost do Boga. Za surowiec miały posłużyć im wypalane cegły, łączone ze sobą za pomocą smoły. Prace szły bardzo szybko, a ludzie nabierali coraz więcej pychy. Kiedy Stwórca zobaczył, co czynią mieszkańcy ziemi, postanowił zesłać na nich okrutną karę – pomieszał ich języki. Od tego czasu ludzie nie mogli się ze sobą porozumieć. Natomiast samo miasto, w którym wznoszono ową wieżę, nazwane zostało miastem Babel  (od słowa „pomieszanie”).

Czemu Bóg postanowił ukarać budowniczych i nie pozwolił im na skończenie dzieła? Zapewne dlatego, że gdyby ludziom udało się dokonać czegoś tak wielkiego, niemal niemożliwego, to sami poczuliby się niczym istoty boskie. Odrzuciliby wszelkie prawa i sami zaczęliby tworzyć nową hierarchię wartości. Na świecie zapanowałaby odmienna wersja moralności, a „mali bogowie” usprawiedliwialiby wszystkie swoje czyny. Człowiek odrzuciwszy Boga, stałby się bestią podobną do najbardziej krwawych zwierząt. Ludzkie myśli przestałyby krążyć wokół największej wartości, jaką jest Stwórca reprezentujący doskonałe miłość, dobroć i sprawiedliwość, a skupiłyby się na rzeczach materialnych i nikłych. Być może każdy zapragnąłby stworzyć swój własny świat, w którym nie byłoby miejsca dla innych ludzi. Pycha, będąca wynikiem udanej budowy, zupełnie zmieniłaby oblicze świata.

Najprawdopodobniej cała historia ludzkości zakończyłaby się właśnie po wybudowaniu Wieży Babel. Mieszkańcy ziemi porzuciliby strach i próbowaliby czynić rzeczy, na które nie byliby gotowi. Może po prostu by wyginęli, a może wzajemnie by się wymordowali. Jedno jest pewne – Bóg przerywając budowę Wieży Babel, po raz kolejny ocalił ludzkość i podkreślił, że czuwa nad jej rozwojem.

Podobne wypracowania do Wieża Babel - Dlaczego Bóg nie pozwolił na zbudowanie Wieży Babel? Co mogłoby się stać, gdyby jednak powstała? Wypracowanie