Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Wybuch w Czarnobylu - skutki polityczne

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Katastrofa w Czarnobylu spowodowała niesamowite konsekwencję. Skażony został ogromny teren Białorusi, ZSRR i Ukrainy. Reakcja na katastrofę była natychmiastowa, Stany Zjednoczone przedstawiły katastrofę w bardzo złym świetle, chodziło oczywiście o wykorzystanie sytuacji w okresie tzw. zimnej wojny. Rozpoczęła się fala oskarżeń wobec Ukrainy, wszystkie państwa europejskie chciały skorzystać na katastrofie i uzyskać gigantyczne odszkodowania. Czarnobyl był punktem zapalnym w którym ruchu narodowe w krajach wcielonych do Związku Radzieckiego zaczęły domagać się niepodległości. Czarnobyl uruchomił lawinę oddalania się różnych narodów od Moskwy. Reakcja na tragedię w Czarnobylu okazała się strzałem w dziesiątkę, nagłośnienie sprawy na arenie międzynarodowej przysporzyło Związkowi Radzieckiego masę problemów, z którymi nie potrafił się uporać. 

Rządy państw sąsiadujących oskarżyły Moskwę o zaniedbanie i dopuszczenie do tragedii. 

Stany Zjednoczone doskonale wykorzystały sytuację katastrofy, biorąc pod uwagę fakt jak duże znaczenie ma dla komunistów elektrownia w Czarnobylu. Prezydent USA - Ronald Reagan zdołał przechylić szalę na korzyść zachodnich państw. Komuniści byli dumni z elektrowni i często powoływali się...

Podobne wypracowania