Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Wybuch w Czarnobylu - skutki polityczne

Katastrofa w Czarnobylu spowodowała niesamowite konsekwencję. Skażony został ogromny teren Białorusi, ZSRR i Ukrainy. Reakcja na katastrofę była natychmiastowa, Stany Zjednoczone przedstawiły katastrofę w bardzo złym świetle, chodziło oczywiście o wykorzystanie sytuacji w okresie tzw. zimnej wojny. Rozpoczęła się fala oskarżeń wobec Ukrainy, wszystkie państwa europejskie chciały skorzystać na katastrofie i uzyskać gigantyczne odszkodowania. Czarnobyl był punktem zapalnym w którym ruchu narodowe w krajach wcielonych do Związku Radzieckiego zaczęły domagać się niepodległości. Czarnobyl uruchomił lawinę oddalania się różnych narodów od Moskwy. Reakcja na tragedię w Czarnobylu okazała się strzałem w dziesiątkę, nagłośnienie sprawy na arenie międzynarodowej przysporzyło Związkowi Radzieckiego masę problemów, z którymi nie potrafił się uporać. 

Rządy państw sąsiadujących oskarżyły Moskwę o zaniedbanie i dopuszczenie do tragedii. 

Stany Zjednoczone doskonale wykorzystały sytuację katastrofy, biorąc pod uwagę fakt jak duże znaczenie ma dla komunistów elektrownia w Czarnobylu. Prezydent USA - Ronald Reagan zdołał przechylić szalę na korzyść zachodnich państw. Komuniści byli dumni z elektrowni i często powoływali się na jej potęgę, że jest najlepszą elektrownią na świecie. Katastrofa tylko położyła kres tym mrzonkom i natychmiast uruchomiła lawinę walki politycznej na arenie międzynarodowej. Z Czarnobylu chcieli skorzystać wszyscy - Polacy, Finowie, Ukraińcy, Białorusini a także Litwini. Z pomoca polityki amerykańskiej udało się uruchomić proces powolnego oswobadzania i zapoczątkowania dążeń niepodległościowych dla republik radzieckich.

Polityczne zyski z awarii były jak na tacy. Amerykanie skorzystali z krytyki jaką cały świat przedstawiał ZSRR. Błędy w elektrowni ukazały słabość technologii radzieckiej, która w rzeczywistości nie miała nic do zaoferowania światu. Opinia światowa naciskała na całkowite zamknięcie elektrowni, wszystkich reaktorów. Ukazano Związek Radziecki za słabego gracza w technologicznym wyścigu o fotel prymusa naukowego na świecie. 

Afera międzynarodowa jaką spowodowała katastrofa w Czarnobylu spowodowała też osłabienie polityki międzynarodowej ze Związkiem Radzieckim. Był to olbrzymi cios dla gospodarczych i ekonomicznych spraw ZSRR. Awaria w Czarnobylu spowodowała zahamowania energetyki jądrowej przez Rosjan, spadła ich chęć i tendencja do rozwijania potęgi jądrowej, którą doskonale wykorzystali Amerykanie oferując światu swoją ofertę. Stany zjednoczono wznowiły swoją politykę jądrową. Stało się w końcu tak, że Ukraina uzyskała pomoc od USA i Unii Europejskiej w sprawie tragedii. Otrzymano doskonały sprzęt, wyposażenie i środki aby uporać się z problemem. W 1995 r. Stany Zjednoczone ustaliły z Ukrainą utworzenie bezpieczeństwa jądrowego. W 1996 r. otwarto Czarnożylski Ośrodek Bezpieczeństwa Jądrowego, Odpadów Radioaktywnych i Radio-ekologii w Sławuticzu. 

Awaria w Czarnobylu zahamowała rozwój jądrowy i nuklearny Związku Radzieckiego, który po takiej niefortunnej wpadce nie mógł już liczyć na sojuszników. Ostro poddano krytyce imperialne zapędy Związku Radzieckiego. 

Podobne wypracowania do Wybuch w Czarnobylu - skutki polityczne