Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Funkcje państwa - funkcja socjalna - charakterystyka, przykłady

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Funkcja socjalna państwa polega na działalności na płaszczyźnie społecznej mającej na celu zapewnienie jednostkom minimum socjalnego, a co za tym idzie zabezpieczenia społecznego.

Wśród realizacji funkcji wymienić można zapewnienie miejsc pracy, organizację ubezpieczeń społecznych, pomoc socjalną, zaopatrzenie inwalidów oraz innych potrzebujących, organizację stołówek i noclegowni oraz wiele, wiele innych.  Do realizacji funkcji socjalnej zalicza się także dbanie o ochronę zdrowia. 

W zakresie ubezpieczeń społecznych organizuje się obowiązkowe powszechne ubezpieczenia obejmujące ubezpieczenia na rzecz niezdolnych do pracy (także w przypadku choroby) oraz rodzin i ludzi starszych. Dotyczy to także zasiłków. 

Ochrona zdrowia jest jednym z najważniejszych obszarów działalności państwa. Opieka zdrowotna obejmuje przychodnie oraz szpitale.

Działalność związana z prowadzeniem polityki ochrony pracy także wchodzi w skład funkcji socjalnej państwa. Władze mają za zadanie w jej obrębie wykonywać działania mające na celu zabezpieczenie stosunków między pracodawcą a pracownikiem, ochronę pracy kobiet oraz młodzieży, a także aspekty związane z zagrożeniami wynikającymi z wykonywaniem niektórych...

Podobne wypracowania