Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Partia polityczna - geneza, definicja, opis, przykłady

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Partia polityczna to przede wszystkim dobrowolna organizacja społeczna, posiadająca określony program polityczny. Jej głównym zamierzeniem jest realizacja owego programu poprzez zdobycie i osiągnięcie władzy w państwie czy też wywieranie na nią znacznego wpływu. Partie polityczne mają charakter członkowski i korporacyjny, dlatego też można je zaliczyć do organizacji społecznych. Zrzeszają w swych szeregach obywateli dorosłych, świadomych pod względem wspólnego interesu społecznego. Członkowie partii posiadają zbliżone poglądy w konkretnych kwestiach, a w swoim działaniu starają się przekonać jak największą liczbę jednostek spoza partii. Funkcjonowanie poszczególnych partii w głównej mierze opiera się o zdolności przekazywania programu partyjnego poprzez dobre zaplecze merytoryczne kampanii wyborczych oraz sposób przekonania do programu wyborców. Partia polityczna posiada lidera, który jest z nią kojarzony. Określony program ma na celu zdobycie poparcia wśród zbiorowości społecznych i zawodowych. 

Cechą charakterystyczną partii politycznych jest dążenia do zrzeszania jednostek w celu sprawowania władzy w sposób zdyscyplinowany, jasno określony i zasadniczo bezkompromisowy. Partie powinny konsolidować...

Podobne wypracowania