Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Broń jądrowa, biologiczna, chemiczna - Broń masowego rażenia - definicja, rodzaje, podział. Opracowanie

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Bronią masowego rażenia określa się różne, używane w czasach współczesnych, środki wykorzystane w walce, przeznaczone do osłabienia i likwidacji organizmów żywych.

Broń masowej zagłady określa się inaczej jako „broń ABC” od skrótu: Atomowa, Biologiczna, Chemiczna. Broń atomowa (inaczej jądrowa lub chemiczna) wykorzystuje energię wewnątrzjądrową powstałą w wyniku rozszczepienia atomów pierwiastków takich jak uran czy pluton. Broń biologiczna to taki rodzaj broni, w skład której wchodzą patogenne mikroorganizmy, np. laseczki wąglika, toksyny czy wirusy. Bron chemiczna z kolei zawiera w sobie związki chemiczne (najczęściej gazy) o wysoko toksycznych właściwościach. Dzieli się ją na środki trujące lub pomocnicze. Jedynie pierwszy rodzaj uznawany jest za broń masowej zagłady. Istotna cechą broni masowej zagłady jest jej ogromna siła rażenia.

Broń masowego rażenia dzieli się na: jądrową, biologiczną, chemiczną, radiologiczną oraz toksyczne środki przemysłowe.

W celu obrony przed bronią masowej zagłady podejmuje się zespół działań, których głównym celem jest odwiedzenie przeciwnika od jej użycia. Innym rodzajem działań ochronnych są akcje sił zbrojnych, działających w warunkach skażenia...

Podobne wypracowania