Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Broń jądrowa, biologiczna, chemiczna - Broń masowego rażenia - definicja, rodzaje, podział. Opracowanie

Bronią masowego rażenia określa się różne, używane w czasach współczesnych, środki wykorzystane w walce, przeznaczone do osłabienia i likwidacji organizmów żywych.

Broń masowej zagłady określa się inaczej jako „broń ABC” od skrótu: Atomowa, Biologiczna, Chemiczna. Broń atomowa (inaczej jądrowa lub chemiczna) wykorzystuje energię wewnątrzjądrową powstałą w wyniku rozszczepienia atomów pierwiastków takich jak uran czy pluton. Broń biologiczna to taki rodzaj broni, w skład której wchodzą patogenne mikroorganizmy, np. laseczki wąglika, toksyny czy wirusy. Bron chemiczna z kolei zawiera w sobie związki chemiczne (najczęściej gazy) o wysoko toksycznych właściwościach. Dzieli się ją na środki trujące lub pomocnicze. Jedynie pierwszy rodzaj uznawany jest za broń masowej zagłady. Istotna cechą broni masowej zagłady jest jej ogromna siła rażenia.

Broń masowego rażenia dzieli się na: jądrową, biologiczną, chemiczną, radiologiczną oraz toksyczne środki przemysłowe.

W celu obrony przed bronią masowej zagłady podejmuje się zespół działań, których głównym celem jest odwiedzenie przeciwnika od jej użycia. Innym rodzajem działań ochronnych są akcje sił zbrojnych, działających w warunkach skażenia po użyciu broni masowego rażenia.

Używanie broni masowej zagłady jest zabronione przez prawo, a jej wykorzystywanie stoi w sprzeczności z prawami ludzkimi.

Bomba atomowa została wykorzystana przez Stany Zjednoczone w konflikcie z Japonią w czasie II wojny światowej. Zniszczone zostały miasta Hiroszima i Nagasaki. Po tych użyciach bomba atomowa wykorzystana została ok. 2 tysięcy razy w ramach testów. Za państwa będące w posiadaniu broni atomowej uznaje się: Stany Zjednoczone, Wielką Brytanię, Francję, Rosję, Chiny, Indie, Izrael oraz Koreę Północną. Oficjalnie żaden z tych krajów nie przyznaje się do jej posiadania.

W Polsce pracowano nad rozwojem broni nuklearnej w czasach PRL-u. Aktualnie nasz kraj we współpracy z Rosją działa na rzecz eliminacji zapasów zgromadzonej broni chemicznej i biologicznej krajów wchodzących w skład Układu Warszawskiego.

Podobne wypracowania do Broń jądrowa, biologiczna, chemiczna - Broń masowego rażenia - definicja, rodzaje, podział. Opracowanie