Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Norma prawna - hipoteza normy prawnej. Definicja, opis, przykłady

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Norma prawna jest dyrektywą postępowania, jaka wynika z tekstu prawnego (z przepisów prawa) i która odpowiada na co najmniej dwa pytania: „Kto i w jakich okolicznościach?” oraz „Jak powinien się zachować?”. Norma może także zawierać stwierdzenie konsekwencji, jakie nastąpią, gdy adresat nie zachowa się zgodnie z jej postanowieniami.

Przedstawione powyżej pytania, na jakie powinna odpowiadać norma, przekładają się na jej budowę – wyróżniamy bowiem 2 główne części normy, a także część trzecią – sankcję (konsekwencje, jakie nastąpią w przypadku złamania normy przez adresata). Dwie główne części normy to hipoteza – będąca elementem normy prawnej, który określa adresata (jego cechy, np. wiek, wypełniany zawód) oraz okoliczności (sytuacje, wypadki) i miejsce, w jakich powinien on zachować się w sposób przewidziany przez normę – a także dyspozycja. Dyspozycja jest elementem normy, wskazującym na wzór zachowania: zakaz, nakaz lub przyzwolenie.

Istnieją trzy główne rodzaje norm prawnych, w których hipoteza przybiera różne formy. W koncepcji dwuczłonowej hipoteza jest np. określeniem wyrządzonej szkody, natomiast dyspozycja stwierdzeniem konieczności...

Podobne wypracowania