Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Mandat poselski - mandat wolny i imperatywny - porównanie i opis

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Mandat przedstawicielski lub inaczej mandat wyborczy oznacza pełnomocnictwo, prawo rządzenia wybranego reprezentanta w imieniu osób, które go wybrały. Osoba posiadająca mandat wyborczy reprezentuje swoich wyborców w organie władzy przedstawicielskiej – parlamencie. Należy podkreślić, że reprezentanci narodu zajmują się przede wszystkim ustawodawstwem; parlament jest więc najwyższą władzą ustawodawczą w państwie. Wyróżnia się dwa podstawowe, choć wyraźnie odmienne, typy mandatów: mandat wolny i mandat imperatywny.

Mandat wolny polega na tym, że wybrana osoba jest przedstawicielem nie tylko własnych wyborców, ale wszystkich mieszkańców danego kraju czy mówiąc inaczej – narodu. W związku z tym reprezentant nie jest związany wolą swoich wyborców. Podczas sprawowania mandatu, np. podczas głosowań w sejmie, kieruje się własnymi opiniami i sądami. Model mandatu wolnego obowiązuje w Polsce, ponieważ zgodnie z art. 104. Konstytucji: „Posłowie są przedstawicielami Narodu. Nie wiążą ich instrukcje wyborców”. Koncepcja mandatu wolnego wykształciła się w nowożytności, wcześniej znacznie bardziej popularny był tzw. mandat związany (imperatywny).

Cechą wyróżniającą mandat imperatywny...

Podobne wypracowania