Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Wybory - wybory większościowe - wady i zalety, charakterystyka

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Wybory większościowe to wybory prowadzone w jednomandatowych okręgach wyborczych . Są one przeciwieństwem wyborów proporcjonalnych, w których rozdział mandatów rozdzielany jest proporcjonalnie do liczby głosów oddanych na dany komitet wyborczy. 

W wyborach większościowych obowiązuje zasada, iż mandat przydzielany jest temu kandydatowi, który uzyska najwięcej głosów w danym okręgu. 

Okręgi jednomandatowe – jak nazwa wskazuje – to takie okręgi wyborcze, którym przypada tylko jeden mandat, który z kolei może zostać przyznany kandydatowi do organów przedstawicielskich władzy. 

Zastosowanie ordynacji większościowej w wyborach do parlamentu prowadzi do powstania jedno-, najwyżej dwupartyjnej większości. Wynika to ze specyfiki tych wyborów i zjawiska zrzeszania się kandydatów. To z kolei doprowadza do powstania dwubiegunowej sceny politycznej. 

Wybory większościowe obowiązują w Polsce w czasie wyborów do senatu oraz w wyborach samorządowych w gminach liczących do 20 tysięcy mieszkańców. Regulacja ta wprowadzona została w 2011 roku.  Ordynacja większościowa obowiązuje także w jednomandatowych okręgach wyborczych we Francji,...

Podobne wypracowania