Odpowiedzialność deliktowa i kontraktowa - opis i porównanie
JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!
- 4914 wypracowanie - Język polski
- 1594 wypracowanie - WOS
- 2021 wypracowanie - Historia
- 787 wypracowanie - Religia
- 528 wypracowanie - Język angielski
- 58 wypracowanie - Język niemiecki
Odpowiedzialność deliktowa to dwa rodzaje odpowiedzialności związane z odpowiedzialnością cywilną, czyli odpowiedzialnością ponoszoną za wyrządzenie szkody osobie trzeciej. Odpowiedzialności te różnią się pod względem przyczyn poniesionej szkody.
Odpowiedzialność deliktowa jest związana z popełnieniem deliktu, czyli czynu prawnie niedozwolonego. Odpowiedzialność tego typu jest regulowana przez dużą grupę przepisów zawartych w Kodeksie cywilnym (art. 415.-449.). Kluczowy jest tutaj pierwszy ze wspomnianych artykułów, który stwierdza: Kto z winy swej wyrządził drugiemu szkodę, obowiązany jest do jej naprawienia. Dla zaistnienia odpowiedzialności deliktowej konieczne jest spełnienie czterech przesłanek: popełnienie przez daną osobę czynu niedozwolonego, powstanie pewnej szkody, związek między deliktem a powstałą szkodą oraz wina sprawcy. Brak spełnienie powyższych przesłanek powoduje, że w danej sprawie sprawca nie ponosi odpowiedzialności cywilnej.
Odpowiedzialność kontraktowa, w przeciwieństwie do odpowiedzialności deliktowej, nie jest związana z popełnieniem czynów niedozwolonych. Wiąże się ona z niewywiązaniem się (niewykonanie lub błędne, niewystarczające wykonanie) jednej z osób z warunków ustalonych w kontrakcie (umowie). Mogą wówczas powstać szkody, za które odpowiedzialność cywilną ponosi sprawca. Przepisem Kodeksu cywilnego kluczowym dla odpowiedzialności kontraktowej jest art. 471.: „Dłużnik obowiązany jest do naprawienia szkody wynikłej z niewykonania lub nienależytego wykonania zobowiązania, chyba że niewykonanie lub nienależyte wykonanie jest następstwem okoliczności, za które dłużnik odpowiedzialności nie ponosi.”
Jak wspomniano, odpowiedzialność deliktowa i odpowiedzialność kontraktowa różnią się ze względu na przyczyny poniesionej szkody - charakter działalności sprawcy. Niezależnie jednak od rodzaju działalności sprawcy, jeśli w wyniku jego postępowania została poniesiona szkoda, ma on obowiązek wypłacenia zadośćuczynienia (odszkodowania) osobie poszkodowanej. Pod tym względem odpowiedzialność deliktowa i kontraktowa są więc podobne - obie prowadzą do jednego rezultatu - poniesienia kosztów. Koszty te mogą być zmniejszone w wyniku ubezpieczenia od odpowiedzialności cywilnej (tzw. OC), w wyniku którego odszkodowanie płacone jest z funduszu ubezpieczenia (od ubezpieczonego sprawcy wymaga się jedynie regularnego opłacania składek o ustalonej wysokości).
Podobne wypracowania do Odpowiedzialność deliktowa i kontraktowa - opis i porównanie
- Azyl - azyl dyplomatyczny - definicja, opracowanie pojęcia
- Konkordat - definicja, charakterystyka. Konkordat w Polsce
- Konstytucjonalizm - konstytucjonalizm w Polsce - charakterystyka
- Kontrasygnata a prerogatywa - porównanie
- Konwent Seniorów - definicja, charakterystyka, znaczenie
- Ławnik - definicja, opis, znaczenie
- Mandat wolny - definicja, opis, przykłady
- Nadwyżka budżetowa - definicja, opis, przykłady
- Notariusz - definicja, opis, przykłady
- Odpowiedzialność cywilna - definicja, opis, przykłady, rodzaje
- Odpowiedzialność konstytucyjna - definicja, opis, przykłady
- Odpowiedzialność konstytucyjna i polityczna - porównanie
- Czystki etniczne - czym są czystki etniczne? Definicja, opis, przykłady
- Czystki etniczne - Kosowo - konflikt, wojna. Opracowanie
- Odpowiedzialność parlamentarna - definicja, opis, przykłady
- Odpowiedzialność polityczna - definicja, opis, przykłady
- Organ kolegialny - definicja, opis, przykłady
- Osoba fizyczna a osoba prawna - porównanie
- Osoba prawna - definicja, opis, przykłady
- Oświadczenie woli - definicja, opis, znaczenie, rodzaje